Dryml: Odcházím k Zemanovi, ČSSD je prolezlá korupcí

Praha - Senátor Vladimír Dryml přestoupil z ČSSD do Strany Práv Občanů ZEMANOVCŮ (SPOZ). V podzimních krajských volbách bude lídrem strany v Královéhradeckém kraji. Svůj odchod ze sociální demokracie doprovodil Dryml na brífinku tvrdou kritikou ČSSD. Senátor má blízko k čestnému předsedovi své nové strany Miloši Zemanovi, kterému sháněl v horní komoře podpisy pro kandidaturu v prezidentské volbě.

ČSSD je podle něj prolezlá korupcí, zejména na místech krajských hejtmanů. „Co se děje na krajích, je, jak říká současný ministr financí Kalousek, pravda. Kradou, ani poledne nedrží,“ použil starší Kalouskův výrok Dryml. Policie před nedávnem zatkla sociálnědemokratického hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha - podle Drymla je však možné, že budou zatčeni i další hejtmani ČSSD. Hejtmanství totiž měla využívat krajské peníze pro financování sociální demokracie.

„Můj osobní dojem je ten, že zcela určitě se některé peníze využívají. Vezměte si to, co řekl David Rath: 'Bestie se musí nakrmit'. Celé roky to bylo tak, že se dávaly určité sponzorské dary, a je otázka, odkud ty sponzorské dary šly,“ konstatoval v Interview ČT24.

K vystoupení ze sociální demokracie ho prý motivovala i slova hejtmana ČSSD Jaroslava Palase, který nedávno v dopise adresovaném členům ČSSD zmiňoval, že předseda strany Bohuslav Sobotka požadoval po hejtmanech sociální demokracie příspěvky do stranické kasy. Sobotka ovšem Palasovo nařčení odmítl a postavili se za něj i další hejtmani. Za další důvody pro odchod z ČSSD označil také pocit osobní nedoceněnosti a nespokojenost se současným vedením strany.

Vladimír Dryml

O pocitu nedocenění: „Bylo chybou sociální demokracie, že člověk, který zvítězil v krajských a senátních volbách, nemá nárok a nemůže být ani na šedesátém místě (krajské) kandidátky, protože se obávají, že by je všechny přeskákal.“

O vedení ČSSD: „Nesouhlasím s tím, jak se vede ČSSD a protože se na rozdíl od jiných nedívám jen na dva kroky dopředu, jak to dělají mladí vedoucí představitelé ČSSD, ale dívám se do budoucnosti, tak vidím, jak ČSSD prohospodařuje to, co za roky nashromáždila.“

O Miloši Zemanovi: „Uvědomme si, co udělal pro sociální demokracii, a jak po něm šlapou a plivou ti, kterým pomohl. Miloš Zeman přivedl sociální demokracii hlavním vchodem do Strakovy akademie.“


Dryml svým přestupem k SPOZ následoval senátorku Rippelovou, která svůj odchod z ČSSD oznámila minulý týden. Sociální demokracie tak už v Senátu nemá nadpoloviční většinu hlasů. Dryml je senátorem za Královéhradecko, jeho senátorský mandát skončí za dva roky. 

Na dnešní tiskové konference také Dryml Zemanovi oficiálně předal originály podpisů senátorů, které v horní komoře sesbíral pro Zemanovu prezidentskou kandidaturu. „Chci přerušit různé dohady, spekulace a nepravdivé řeči, především ze strany ČSSD, že nemám deset podpisů senátorů a že mezi nimi nejsou senátoři ČSSD,“ uvedl Dryml. Listinu s podpisy posléze ukázal Zemanovi i zástupcům tisku.

Čestný předseda SPOZ a prezidentský kandidát Miloš Zeman Drymlovo rozhodnutí účastnit se krajských voleb na kandidátce nové strany ocenil. „Vážím si toho, že v době, kdy odvaha nebyla levná, to byl právě on, kdo sebral oněch deset zde předaných podpisů, a jak jsem slyšel, další jsou připraveny,“ pochvaloval si na tiskové konferenci. Názory na Drymla se mezi jeho politickými kolegy různí, každá skutečná osobnost je ale podle Zemana kontroverzní.

Video Vladimír Dryml a Jiří Dienstbier hosty Událostí, komentářů
video

Vladimír Dryml a Jiří Dienstbier hosty Událostí, komentářů

Vladimír Dryml a Jiří Dienstbier hosty Událostí, komentářů

UK 02.08.12

Brífink Strany Práv Občanů ZEMANOVCŮ

Interview ČT24