Ve světě řádí sucha, ceny potravin rostou

Řím - Světové ceny potravin v červenci výrazně stouply. Hlavní příčinou růstu cen byly extrémní výkyvy počasí, hlavně sucha v Americe a Austrálii a naopak velice deštivé počasí v Brazílii v době sklizně cukrové třtiny, dále také opožděné monzuny v Indii. Oznámila to Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), která rovněž varovala před nebezpečím vzniku nové potravinové krize, která by mohla nastat, pokud začnou země omezovat export.

Ceny jsou však pořád níže než v únoru 2011, kdy dosáhly svého maxima. Ve srovnání s červnem ale ceny potravin stouply o šest procent, přičemž tři předchozí měsíce klesaly. Cenový index potravin FAO tak minulý měsíc stoupl z červnových 201 bodů na 213 bodů a přiblížil se tak hladině z doby potravinové krize před pěti lety. Podle FAO by navíc index mohl pokračovat v růstu.

Očekává se tak, že situace by se mohla dále zhoršovat. „Ceny mají prostor k dalšímu růstu,“ uvedl ekonom FAO Abdolreza Abbassian. „Rozhodně to nebude sezona, ve které ceny klesnou pod úroveň předchozího roku,“ dodal. Potravinová krize se podle něj ale vrátí pouze v případě, že země začnou zavádět opatření, jako jsou zákazy vývozu některých druhů potravin. Doufá ale, že vlády se ze svých předchozích chyb poučily.

FAO stanovuje cenu potravin na základě koše, ve kterém jsou obilniny, olejoviny, mléčné výrobky, maso a cukr. Cena obilnin stoupla o 17 procent, především kvůli extrémním suchům v Americe, cena cukru pak vzrostla o 12 procent, na čemž se podepsaly hlavně deště v Brazílii v době sklizně cukrové třtiny. Cena rýže a mléka zůstala prakticky stejná, cena vepřového masa dokonce klesla.


Nejvíce k růstu cen přispěla rekordní horka a sucha v Americe. Spojené státy letos zažily nejhorší sucho od roku 1956. Mírné až extrémní sucho v červnu postihlo 55 procent pevninského území USA. Ze zemědělských plodin je nejhůře postižena kukuřice a sójové boby, cena kukuřice za červen vzrostla o 23 procent.

Vlna vedra a sucha zasáhla i Evropu. S rekordními teplotami a nedostatkem vody se již několik týdnů potýká celý Balkán, vedra trápí i Itálii, především její jižní část a ostrov Sicílie, kde měsíce trvající sucho ohrožuje místní farmáře, jejichž úroda je letos výrazně nižší.

A sucha letos řádila i v České republice, škody hlásí například zemědělci na Jižní Moravě, především na Břeclavsku a Znojemsku. Sucha letos navíc přišla i v zimě, která byla chudá na sníh a mrazivá, na jaře pak zemědělce zasáhly mrazy a sucho pokračuje až do letních měsíců. Kvůli mrazům byla slabá letošní sklizeň meruněk a vína, poškozeno podle vinařů může být více než 30 procent úrody. Kvůli suchu se snížila sklizeň obilí, část úrody se musela zaorávat. Ještě více než obilná pole odnesly nedostatek vláhy plochy trvalých travních porostů a víceletých pícnin, výrazně poškozeny jsou také porosty kukuřice. Agrární komora odhaduje celkové škody na jižní Moravě na miliardu korun, postiženo je 60 procent osevních ploch. Ministerstvo zemědělství slibuje zemědělcům pomoc.