Tropy se vrací, o víkendu až 32 stupňů

Praha – Do Česka se vrátí opravdové léto. Teploty se totiž o víkendu vyšplhají až na 32 stupňů Celsia. Podobný ráz počasí bude panovat i následující týden. Nejtepleji bude zřejmě v pondělí, meteorologové předpovídají dokonce až 35 stupňů. 

Nyní ze západní do střední Evropy postupuje studená fronta, která se bude zítra nad naším územím rozpadat. O víkendu pak k nám začne proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu. 

Na pátek meteorologové předpovídají jasno až polojasno, na východě zpočátku oblačno a ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 16 až 12 stupňů Celsia. Teploty se budou pohybovat v rozmezí 23 až 27 stupňů.

sobotu bude jasno až polojasno, srážky se vyskytovat nebudou. Noční teploty 11–15 stupňů, denní 26 až 30 stupňů. V neděli by měly denní teploty být ještě o dva stupně vyšší – 28 až 32 stupňů - a opět jasno až polojasno, beze srážek.

Vyhlídky na příští týden jsou podobné. Nejteplejším dnem bude zřejmě pondělí s teplotami 31 až 35 stupňů. I další dny teploty překročí tropickou třicítku. Místy se mohou objevit přeháňky nebo bouřky.

Houby rostou, ale ne hojně

Podle mykologů houby nyní rostou, lidé je ale musejí hledat. Záleží také na oblasti, například v Čechách je situace lepší na východě, jihu a jihozápadě. „Houby se dají najít, ale nerostou hojně,“ uvedl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Mykologové varují, že je nyní i sezona jedovatých muchomůrek, závojenek, pavučinců a vláknic. Minulý týden na otravu muchomůrkou zelenou zemřel 91letý muž.

Lidé by si také měli dávat pozor na klíšťata, i když riziko kousnutí je v těchto dnech malé. Při pobytu v přírodě se vyplatí používat repelent, nesedat a nelehat v porostech, prohlížet tělo a případná klíšťata odstranit. 

Video Předpověd počasí
video

Předpověd počasí