Bývalý senátor ČSSD Krejča posílil klub lidovců

Praha - Strakonický senátor Miroslav Krejča, který pro neshody opustil ČSSD a v krajských volbách kandiduje za SNK ED, se stal členem senátorského klubu KDU-ČSL. Lidovecká frakce v horní komoře tak bude mít sedm členů a zůstane třetí nejsilnější.

Krejča, který z ČSSD odešel už loni v říjnu kvůli rozporům s regionální organizací strany, v úterý rezignoval i na členství v klubu sociální demokracie. Stal se totiž volebním lídrem Jihočeské koalice, kterou pro říjnové krajské volby sestavila SNK ED se Stranou soukromníků. Ve čtvrtek pak požádal o členství v klubu senátorů KDU-ČSL, „protože má k němu podle vlastního vyjádření programově i osobně nejblíže“, uvedla tajemnice lidovecké frakce v horní komoře Petra Klechová.

Od sociálních demokratů odešli také senátoři Vladimír Dryml a Jiřina Rippelová, kteří budou krajskými lídry Zemanovců v Královéhradeckém a Plzeňském kraji. Rippelová bude navíc za Zemanovce obhajovat senátorský mandát na Domažlicku, kde ČSSD dala přednost nominaci svého poslance Jana Látky.

Odchodem tří členů klub ČSSD ztratil nadpoloviční většinu 41 křesel v Senátu. K jejímu obnovení bude potřebovat v senátních volbách zvítězit v osmi obvodech. V šesti, včetně domažlického, mandát obhajuje. Lidovcům naopak přes příchod Krejči dál hrozí zánik jejich senátorské frakce, která musí být nejméně pětičlenná. Ve volbách totiž obhajují tři mandáty. Podobně je na tom pětičlenný klub TOP 09 a STAN. Uhájení nejvíce mandátů, tedy 14, čeká ve volbách na ODS, která má po odchodu senátora Petra Pakosty ze stranických řad ve své frakci nyní 24 členů.