Audity zakázek DPP budou pokračovat

Praha - Audity některých údajně nevýhodných zakázek pražského dopravního podniku (DPP) budou pokračovat. Rozhodla o tom dnes dozorčí rada společnosti, uvedl její předseda Jiří Nouza. Forenzní audity mají na základě právní prověrky, kterou zpracoval advokát Václav Láska, důkladně prověřit některé kontrakty firmy.

Nové vedení podniku kvůli nejasnostem minulý týden prověrky pozastavilo. Dozorčí rada ale dnes uvedla, že by měly co nejrychleji pokračovat. „Rada se shodla na tom, aby tyto audity byly dokončeny v co nejkratší době a výsledky byly poté předány policii,“ řekl Nouza.

Zároveň dozorčí rada uložila představenstvu DPP, aby posoudilo náročnost auditu všech zakázek od 1. ledna 2007. „Jeho zajištění bylo představenstvu uloženo na jednání dozorčí rady 15. srpna,“ doplnil Nouza. Představenstvo podniku má dát dohromady informace o předpokládaném množství smluv, kterých by se taková prověrka týkala, kolik by audit stál a jak dlouho by mohl trvat. Na základě těchto údajů se pak rada rozhodne o provedení celkového auditu. Zároveň rada upozornila představenstvo na hrozící nebezpečí promlčení vzniklých škod.

TOP 09 chce transparentní výběrové řízení

Celá kauza DPP má vliv i na působení Bohuslava Svobody (ODS) coby primátora. Na své straně totiž zřejmě nemá většinu ani v zastupitelském klubu, ani v pražské ODS. Svoboda se kvůli DPP rozhádal s náměstkem Josefem Noskem, jehož domovskou organizací je ODS na Praze 8. Právě Svododa totiž prosadil do čela DPP Vladimíra Liche, jenž byl minulý týden na návrh koaličních politiků z dozorčí rady odvolán. 

Primátor pak doufal, že se na jeho stranu koalice postaví a Liche do čela podniku vrátí. Ani TOP 09 ani jeho vlastní ODS to ale neudělaly, a naopak se vyslovily pro vypsání výběrového řízení na nového ředitele podniku. Pražskou TOP 09 pak podpořilo i celorepublikové vedení strany v čele s místopředsedou a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Nosek navíc na svou stranu získal dostatek zastupitelů na to, aby se mohl nechat zvolit do dozorčí rady podniku. Svoboda má ale podporu premiéra a předsedy ODS Petra Nečase.

Primátor nyní tvrdí, že v současné situaci nevidí koaliční problém. Přitom ještě minulý týden společně s odvolaným ředitelem uváděli, že Lichovo sesazení je útokem na primátora. „Dohadujeme se, jakou máme mít dozorčí radu (dopravního podniku). Máme na to rozdílné názory, ale kvůli tomu se neláme koalice,“ řekl primátor. Podle něj ze současného dění dělají politický problém média nebo pražští kmotři a lidé, kteří chtějí rozklížit koalici. 

Primátor Svoboda má Nečasovu podporu

Premiér Petr Nečas (ODS) vyjádřil primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS) v politické rovině podporu. Nečas také doufá, že situace kolem DPP nebude mít vliv na pražskou magistrátní koalici - složenou z TOP 09 a ODS. 

Řešení tohoto problému je podle Nečase plně v kompetenci obou koaličních stran a také dozorčí rady podniku v čele s jejím předsedou Jiřím Nouzou z TOP 09. Nečas rovněž připomněl, že celou kauzou kolem DPP se zabývá policie, a politici by tudíž do vyšetřování neměli zasahovat.


Podle analýzy advokáta Lásky fungovala v pražském dopravním podniku právě od roku 2007 organizovaná zločinecká struktura, která připravovala pro podnik nevýhodné smlouvy.

Podnik nechal letos prověřit asi desítku velkých zakázek z minulosti. Prověrka podle Lásky ukázala na jejich extrémní nevýhodnost, podniku prý byla způsobována škoda v řádech stamilionů. Kvůli tomu podnik ve středu podal trestní oznámení na několik lidí, kteří smlouvy podepsali. Oznámení inicioval ředitel Vladimír Lich, který kritizoval například kontrakt na SMS jízdenky nebo na obrazovky v metru. Lich byl ovšem minulý týden ze své funkce odvolán kvůli údajným manažerským pochybením.

Vedení DPP chce nyní vypsat výběrové řízení na nového ředitele. I o tom dnes jednala dozorčí rada. Řediteli úseku lidských zdrojů DPP uložila, aby do 12:00 v pondělí 27. srpna zpracoval informace o nejlepším možném způsobu výběru ředitele, především s ohledem na průhlednost výběru.