Šťovíček může skončit ve VV, pokud podpoří církevní restituce a vyšší daně

Praha – Poslanec Milan Šťovíček (VV) může být vyloučen z Věcí veřejných, pokud ve sněmovně opět podpoří církevní restituce a vyšší daně. Grémium strany poslaneckému klubu doporučilo jednotné odmítnutí obou návrhů, Šťovíček ale pro zákony již jednou ruku zvedl. Štovíček je na dovolené, písemně se dnes ale vyjádřil k otázce majetkového vyrovnání s církvemi. „Mí kolegové velmi dobře vědí, že své postoje jen tak neměním a že nemám ve zvyku odcházet od rozdělané práce,“ napsal. Zákon o církevních restitucích je podle něj výsledkem komplikovaného a složitého kompromisu. Klub o případném jednotném hlasování rozhodne v úterý. Pokud se poslanec rozhodnutí klubu vzepře, jediná možnost podle stanov je jeho vyloučení ze strany.

„Existuje rozhodnutí grémia, které vyzývá poslanecký klub k jednotnému hlasování,“ uvedl místopředseda VV Jiří Kohout. O výzvě užšího vedení strany bude klub hlasovat na pravidelném úterním zasedání. Pokud se poslanci dohodnou na společném hlasování a někdo z nich se rozhodnutí vzepře, grémium může rozhodnout o jeho vyloučení. „Jediná možnost podle stanov je vyloučit toho člověka ze strany,“ vysvětlil Kohout.

Podle místopředsedkyně VV Kateřiny Klasnové je odmítnutí vyšší daně z přidané hodnoty i církevních restitucí pro stranu zcela klíčové. „O výzvě grémia budeme jednat na poslaneckém klubu a do té doby nechci spekulovat či předjímat jakákoli rozhodnutí,“ uvedla Klasnová.

Pokud Šťovíček zachová svou dosavadní názorovou linii a znovu zvedne ruku pro zvýšení sazby DPH i navrhovanou podobu majetkového vyrovnání s církvemi, navrhne místopředseda VV Tomáš Jarolím grémiu, aby přijalo usnesení o jeho vyloučení. Podobně se zachoval v případě ministra dopravy Pavla Dobeše, který před několika měsíci neuposlechl rozhodnutí grémia a nepodal demisi na svůj vládní post.

Dobeš následně VV opustil společně s některými dalšími členy strany. „Precedens pro Šťovíčka tu je,“ řekl Jarolím. Podle Kohouta může členství ve straně odebrat grémium, které k tomu nepotřebuje souhlas poslaneckého klubu. „Každý může být grémiem vyloučen ze strany, tedy i pan Šťovíček,“ upřesnil Kohout. Zbavení stranictví podle něj nemá vliv na mandát poslance ani na členství v klubu.

Po rozkolu uvnitř VV, který vyvrcholil odchodem části poslanců a ministrů v čele s vicepremiérkou Karolínou Peake do nově založené strany LIDEM a odchodem VV do opozice, je Šťovíček jedním z členů klubu, který v důležitých hlasováních podporuje vládu. Vyjádřil například důvěru kabinetu sestavenému z ODS, TOP 09 a LIDEM.