ČT: Janeček odmítl složit kauci za Ratha

Praha – Podnikatel, finančník i šéf Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček nevyslyšel prosby advokátů a odmítl vyplatit záruku 14 milionů korun za propuštění Davida Ratha z vyšetřovací vazby. Potvrdil to v dnešních Událostech ČT s tím, že prověřená právní fakta i samotný rozhovor s Rathem ho nepřesvědčily o opaku. Jeden z největších bojovníků proti korupci v Čechách zvažoval možnost, že Rathova kauza je použita jako „zástěrka za větší korupční případy“, například financování politických stran. S Rathovými advokáty o případné pomoci Janeček jednal ve středu a pořídil si část dokumentů k Rathově kauze, dnes odpoledne navíc exhejtmana osobně navštívil v litoměřické vazební věznici. Na základě podkladů si prý už před návštěvou byl téměř jist, že ho Rath nemůže přesvědčit. Rozhodnutí Janečka je tak špatnou zprávou pro Rathovy právníky. Kauci navíc bude přehodnocovat soud – proti stanovení peněžité záruky totiž podal stížnost státní zástupce Petr Jirát a trvá na tom, aby Rath ve vazbě zůstal.

Právě o čtvrteční půlnoci vyprší advokátům Davida Ratha termín, do kterého se mohli proti výši kauce ohradit. Jeho rodina je podle informací České televize schopná dát pouze 4 miliony korun. Jako další variantu proto tým Rathových zástupců zvolil právě šéfa Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka. Ten za Rathem naváhal osobně zajet. „Já jsem pouze za sebe a za fond chtěl vlastními silami udělat maximum pro to, abych si ověřil, že není minimální šance na tom, že by pan Rath byl nevinnou obětí,“ sdělil v živém rozhovoru ve večerních Událostech, „…z mého pohledu je pravděpodobnost, že by byl případ zmanipulovaný naprosto minimální.“

Už před návštěvou v Litoměřicích se ale Janeček obrátil na spolupracovníky ve fondu a nechal si zpracovat přehled Rathova působení v různých kauzách i názory zasvěcených lidí. Už z nich mu prý bylo jasné, že obvinění je opodstatněné. Údajné korupční jednání Ratha osobně považuje téměř za fakt, jak řekl ve večerních Událostech, komentářích. Samotné osobní setkání ve vazební věznici ho prý v jeho názoru velmi rychle utvrdilo. „Nejsem si jist, co by mi musel říct, abych mu věřil. Téměř jsem to podle těch dřívějších informací vylučoval. Velmi rychle mě přesvědčil o opaku. Zeptal jsem se ho na některé věci, jak on vidí svou situaci. Řekl, že je to vůči němu nespravedlnost. Pan Rath od začátku popíral jakoukoliv vinu na své straně, ale je jasné, že byl člověk, který byl angažován v korupcích.“   

Karel Janeček, šéf NFPK:

„Zauvažoval jsem, jestli případ pana Ratha není nafouknutý proces. Informace, které jsem se od pana Ratha i z dokumentů snažil získat, mě (o složení kauce - pozn. red.) nepřesvědčily. Také rozhovor přímo s panem Rathem mě nepřesvědčil, že bych mu ty peníze měl dávat.“


Janeček už dříve zmínil, že „vzhledem k tomu, že Rath je taková menší nebo střední ryba, by mohl vnést více světla do toho korupčního prostředí na vrchu.“ Bývalý středočeský hejtman při svém posledním vystoupení ve sněmovně v doprovodu ozbrojenců mimo jiné narážel na údajně podivné financování kampaně ČSSD, proti tomu se ale dnes ohradil samotný předseda strany Bohuslav Sobotka a slova Ratha označil za pomluvy. „David Rath je v pozici, kdy je obviněn ze závažné trestné činnosti a má právo bránit se různým způsobem, a to i lživými prohlášeními nebo polopravdami,“ uvedl šéf ČSSD.

S případným rozhodnutím Janečka vyplatit Rathovu kauci výměnou za svědectví nesouhlasili někteří jeho kolegové z protikorupčního fondu a zdůraznili, že by šlo čistě o jeho osobní rozhodnutí. Sám Janeček jakožto šéf fondu prý nevidí ve svém angažování a diskuzi s Rathem problém. „Já za sebe ukazuji maximální zodpovědnost a odvahu, že zkrátka nebudeme poslouchat jenom to, co slyšíme v médiích, ale budeme se snažit vlastními silami ověřit si všechny informace,“ dodal Janeček.

David Rath odchází od soudu
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Už dříve právníci Ratha tvrdili, že kauci ve výši 14 milionů zřejmě sami nebudou schopni dát dohromady a označovali situaci jako „bezvýchodnou“. Vyměřená částka se rázem zařadila mezi nejvyšší kauce v českém právním prostředí. Při jejím stanovení přitom soud vychází z několika kritéií. Určující jsou pro něj například finanční podmínky obviněného nebo závažnost případu, jak zmínila advokátka Dagmar Raupachová ve večerním Hyde Parku.

Výše kauce podle ní musí být především v takové výši, aby skutečně fungovala jako záruka a dotyčného donutila plnit vyžadované podmínky. „… aby například neuprchl, aby se dostavoval k soudním jednáním a výslechům, aby jako záruka prostě byla účinná. Já vždy říkám příměr - aby ta kauce obviněného tzv. 'bolela',“ doplnila právnička.

Během diskuze s diváky se Raupachová nechala slyšet, k jaké kauci by se sama přikláněla. V pozice soudce by prý vyměřila kolem 10 milionů korun. „Prvně jsem zaslechla informace o možné kauci 1 milion, což mi přišlo trochu málo a navrhovala bych násobky. Přece jenom David Rath byl v určité pozici, jsou tam různé předpoklady, ale 14 milionů, si myslím, už je poměrně dost,“ řekla.

Proti kauci stanovené v případu Davida Ratha se ohradil státní zástupce. Obává se, že v případě odchodu z vazby by hrozilo, že se Rath opět uchýlí k trestné činnosti nebo uprchne. S tím ale Raupachová s ohledem na postavení Ratha polemizuje. „Já se domnívám, že pokud by byl propuštěn z vazby, tak bude zřejmě pod takovým dozorem médií, že si nedovedu představit, jak by mohl pokračovat v trestné činnosti. Navíc rezignoval na funkci, ve které měl způsobit trestný čin. Já tam skutečně ten důvod nevidím, ale jestliže ho tam vidí soudce a adekvátně to odůvodní, tak je to v pořádku,“ komentovala. Sama navíc vazbu označila jako nejzazší možnost, ke které soud při vyšetřování může sáhnout.

Dagmar Raupachová, právnička:

„S vazbou by se mělo obecně zacházet obezřetně. Pokud někoho vemete do vazby, tak je to až nejzazší protředek, protože jde o omezení svobody a v ČR ctíme presumpci neviny.“


Právní bitva mezi obhájci Davida Ratha a státním zástupcem přitom zdaleka nekončí. Žalobce oznámil, že je proti poslancovu propuštění z vazby a podal stížnost proti verdiktu Okresního soudu Praha-východ. Pokud nadřízený krajský soud kauci posvětí, ať už v jakékoliv částce, vrátí se spis zpět k soudu pro Prahu-východ a ten rozhodne. Termín je prozatím naplánován na 3. září.

„Rozhodování o vazbě je fakticky dvoufázové, nejprve se posuzuje vůbec přístupnost kauce a stanovuje její výše, pak se teprve rozhoduje, že se složená kauce přijímá,“ uvedla mluvčí Martina Lhotáková. Další kroky v případu oznámí právníci Davida Ratha zítra odpoledne.

Video Boj o Rathovu kauci tématem Událostí
video

Boj o Rathovu kauci tématem Událostí

Boj o Rathovu kauci tématem Událostí

Rozhovor s Karlem Janečkem

Hyde Park ČT24