Od září nabídnou volbu lékaře za příplatek další velké nemocnice

Praha/Brno – S příchodem září nabídnou další nemocnice pacientům možnost za poplatek si zvolit specialistu, do jehož rukou svěří svou operaci nebo léčbu. Nadstandard zavádí třeba brněnská fakultní nemocnice nebo na Královských Vinohradech v Praze. Zhruba polovina oslovených zařízení ale novinku, která měla zatočit s korupcí, zavést nehodlá. V Jihlavě nebo Pelhřimově si totiž za doktora zatím nepřiplatil ani jediný pacient, byť tuto možnost klienti zdravotnické péče již mají. Přesto velké nemocnice věří, že v jejich případě se nabídka setká s větším zájmem.

Za výběr specialisty platí pacienti až 15 tisíc. Ve většině případů dostane polovinu dotyčný lékař, zbytek peněz jde do kasy nemocnice. „Předpokládáme, že největší zájem bude o lékaře z řad přednostů a primářů docentů a profesorů,“ uvedl mluvčí FN Královské Vinohrady Lukáš Matýsek. Právě tady dokončují seznam specialistů, nadstandard zavedou nejpozději v průběhu září. Liberecká nemocnice zatím nabídne nadstandard jen v pilotním projektu na specializovaném oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie a podle míry zájmu se pak hodlá rozhodovat dál.

Z šestadvaceti náhodně oslovených zdravotnických zařízení dosud nadstandard nabízela pouze čtyři, přestože možnost mají už od června. Nyní přibudou další tři. Polovina zavedení striktně odmítá. „Rozhodně nehodláme tlačit na nějakou kvantitu. Je to otázka nabídky a poptávky, uvidíme za rok, za dva,“ tvrdí mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

I přes nevoli některých zdravotnických zařízení resort věří, že se nadstandard nakonec ujme a že v konečném důsledku omezí uplácení ve zdravotnictví. Třeba senátorka a členka Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Alena Dernerová (Nez.) ale v tomto postupu neshledává žádný přínos: „Myslím, že to není ten pravý nástroj boje proti korupci.“ Ministerstvo ale oponuje, že rozšíření nadstandardu by situaci nejen zlepšilo, ale vybrané peníze by pak nemocnicím usnadnily třeba modernizaci přístrojů. „Taková možnost doposud nebyla, peníze mizely v šedé ekonomice,“ míní Sršeň.

Video Připlácení za lékaře tématem Událostí
video

Připlácení za lékaře tématem Událostí

Výběr konkrétního lékaře vymezuje několik podmínek. Za řadového specialistu zaplatí pacient 5 tisíc korun, za přednostu a primáře15 tisíc korun. Možnost volby se ale vztahuje pouze na plánovanou péči, nelze ji využít u akutních případů. Lékař rovněž nesmí platícího pacienta třeba upřednostnit v pořadníku, a znevýhodnit tím ostatní. Zavedení novinky doprovází veřejný sazebník.