Ruští špioni zkoumali ekonomiku ČR, Číňané technologie

Praha - Ruské zpravodajské služby se v minulém roce na českém území zaměřily na oblast politiky a ekonomiky. Ve zveřejněné výroční zprávě za rok 2011 to uvádí Vojenské zpravodajství (VZ). Čínské zpravodajské služby se podle VZ snažily především o technologickou špionáž. Vojenští zpravodajci získali rovněž poznatky o aktivitách služeb z Blízkého a Středního východu v ČR.

Vojenská tajná služba tak ve veřejné části své zprávy potvrzuje informace, které nedávno zveřejnila také civilní kontrarozvědka. Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) totiž popisuje zájem Rusů především o informace týkající se dostavby jaderné elektrárny Temelín; o zakázku se totiž uchází mimo jiné také česko-ruské konsorcium.

Ruská špionáž představuje pro českou obranu hrozbu číslo jedna

Vojenské zpravodajství se na činnost ruské vojenské rozvědky GRU a civilní rozvědky SVR loni soustředilo prioritně. Ruské tajné služby jsou totiž nadále považovány za největší špionážní hrozbu pro českou obranu. „Lze konstatovat, že resort ministerstva obrany není jejich prioritním cílem a těžiště ruských zpravodajských operací směřuje spíše do politické a ekonomické oblasti,“ stojí ve výroční zprávě VZ.

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín

Podle stejného materiálu vojenští zpravodajci také sledovali aktivity čínských služeb v ČR. Ty měly zájem především o firmy a instituce, které se zabývají vývojem takových pokročilých technologií, které by mohly pomoci modernizaci čínského hospodářství či armády.

Člen sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství Antonín Seďa (ČSSD):

"Vojenské zpravodajství vydalo za rok 2011 osm set třicet dva zpravodajských výstupů… Špioni jsou odhalováni a vykázáni z České republiky, není to v desítkách, ale spíše v jednotkách kusů."


Civilní BIS svou výroční zprávu odtajnila před týdnem. Podle ní převažovala mezi zájmy ruských zpravodajců ekonomická témata, která se ale často překrývala s politickými a obrannými. Hlavní zájem vnímala česká kontrarozvědka v souvislosti s energetikou a ve zprávě zmiňuje tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. „Ruské zpravodajské důstojníky však bylo možno zaznamenat i na různých společenských či networkingových akcích, kde se snažili utužovat staré kontakty a poznávat nové lidi,“ uvedla BIS.

Video Vojenská kontrarozvědka vydala výroční zprávu za rok 2011
video

Vojenská kontrarozvědka vydala výroční zprávu za rok 2011

Pravicové extremisty láká vojenský výcvik

Podle zprávy VZ zůstává česká armáda nadále v centru pozornosti pravicových extremistů, kteří mají zájem v ní sloužit. Vojáci s pravicovým extremismem sympatizující prý navíc využívají všech právních možností, jak zabránit svému propuštění do civilu. „Prověřování nově přijatých vojáků z povolání z pohledu jejich možných vazeb na prostředí extremismu zůstává jednou z priorit činnosti Vojenského zpravodajství,“ uvádí výroční zpráva. Vojenští zpravodajci ale také konstatují, že někteří z vojáků z povolání, u nichž byly v minulosti zjištěny vazby na prostředí pravicového extremismu, své kontakty tímto směrem utlumili. Důvodem prý byla zejména opatření ministerstva obrany, ale pominout nelze ani „proces jejich osobnostního vyzrávání a změny životních priorit“.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Teroristický útok ČR spíše nehrozí

Nebezpečí teroristického útoku v České republice je nízké, terorismus spojený se „zvrácenou interpretací islámu“ je ale bezpečnostním rizikem pro Česko a jeho spojence i kvůli vojenskému angažmá NATO v Afghánistánu, varují zpravodajci. Vojenské zpravodajství (VZ) také zaznamenalo určitý vývoj v podobě nábožensky motivovaného terorismu.