Proč Lessy skončil? Nerespektoval mé pokyny, říká Kubice

Praha – Policejní prezident Petr Lessy skončil ve své funkci mj. proto, že nerespektoval pokyny ministra vnitra Jana Kubiceho. Sám ministr to dnes večer uvedl v Událostech, komentářích. Až dosud za důvod odvolání Petra Lessyho Kubice uváděl zprávu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která Lessyho viní ze spáchání dvou trestných činů. V případě, že se ukáže účelovost Lessyho odvolání, je Kubice ochotný rezignovat.

Ministr vnitra Jan Kubice se dnes v Událostech, komentářích ČT24 poprvé otevřeně vyjádřil k dlouho diskutované animozitě mezi ním a čerstvě odvolaným policejním prezidentem Petrem Lessym. O té se hovoří už od nástupu Kubiceho loni na jaře, kdy ve funkci vystřídal Radka Johna. Právě za jeho působení v čele resortu se stal Lessy policejním prezidentem.

„Od začátku mi nevadil. Až poté (mi začal vadit), co přestal pracovat na naší komisi na úspory a změny v managementu policie,“ objasnil Kubice počátky komplikovaného vztahu s Lessym. Ten se podle něj choval jako neřízená střela.

Důvod, proč musel Lessy odejít, bylo „naprosté nerespektování jakýchkoli pokynů ministra vnitra,“ uvedl Kubice. „Od podzimu jsem mu dával úkoly písemně a ani tak je neplnil, psal mi, že to bere jako doporučení.“ Oficiálně se přitom hovoří o podezření ze dvou trestných činů, jež proti policejnímu prezidentovi vznesla Generální inspekce bezpečnostních sborů. Právě podezření z trestného činu je také jediná možnost, jak policejního prezidenta odvolat. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil: „Jsme přesvědčení o tom, že ve skutečnosti se jedná o puč ODS a TOP 09 proti nezávislé práci Policie České republiky.“

Proč skončil Lessy?

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) viní Lessyho z pomluvy a zneužití pravomoci úředního činitele. Obvinění se týká kauzy šéfa zlínské krajské policejní správy Bedřicha Koutného a jeho náměstka Jaroslava Vaňka. Lessy loni v září v rozhovoru pro Právo řekl, že jeden z obviněných údajných členů Toflova gangu Rudolf Setvák ještě jako šéf brněnské pobočky policejní inspekce údajně smetl ze stolu několik trestních oznámení směřovaných právě vůči Vaňkovi. Na adresu Koutného pak uvedl, že svého náměstka „velmi kryje“. Vaněk i Koutný tehdy všechna Lessyho tvrzení odmítli a podali na něj trestní oznámení rovněž pro pomluvu.


Kubice: Jestli Lessy skončil účelově, skončím já

Za bezprostřední důvod pro Lessyho konec pak Kubice uvedl zprávu GIBS. „Nedokážu si představit situaci, že bych nechal ve funkci policejního prezidenta, který je podezřelý ze spáchání dvou trestných činů,“ uvedl. V případě, že se prokáže, že bylo odvolání Lessyho účelové, je připraven ze své funkce odstoupit.

Jan Kubice, ministr vnitra:

„Pokud se prokáže, že odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho bylo účelové, odstoupím v tu vteřinu.“


Podle někdejšího ministra vnitra Radka Johna ovšem Lessyho odvolání jednoznačně účelové je a navíc motivované osobním prospěchem. „V zasvěcených kruzích se říká, že pan ministr Kubice má za to, když odvolá Lessyho, dostat vedoucí pozici ve správě hmotných rezerv a jeho náměstek Hruška vedoucí pozici v plzeňské pobočce zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Jestli to nastane, vzpomeňte si na mě.“ Stínový ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD) připojil: „Pokud se dozvíme, že tato věc byla konzultována lidmi ministerstva vnitra, očekáváme, že odstoupí ministr vnitra i premiér.“

Petr Lessy se svým odvoláním nesouhlasí a je připraven se bránit. „Právní kroky, které budu podnikat v nejbližších dnech, budou úspěšné.“ Za Lessyho se postavila i Unie bezpečnostních složek (UBS). „Ze skutečností, které v tuto chvíli víme, si nemyslím, že celá akce je motivována jinak než politicky,“ oznámil předseda UBS Zdeněk Buřič.

Policie ustupuje od protestů – kvůli výhrůžným SMS

Policejní odbory původně zvažovaly uspořádat kvůli prezidentově odchodu protestní akci Upír, podle večerního vyjádření předsedy Unie bezpečnostních složek Zdeňka Buřiče od ní ale nakonec ustoupili. Důvodem jsou výhrůžné esemesky, které měli odboráři dostat.

Video Jan Kubice, ministr vnitra, hostem Událostí, komentářů
video

Jan Kubice, ministr vnitra, hostem Událostí, komentářů

„Odvoláváme akci Upír a připravujeme jiné, převážně trestněprávní kroky,“ informoval Buřič. „V esemeskách je vysloveně, že jsem další na řadě po Lessym a že se postarají o mé odvolání z Policie České republiky,“ dodal s tím, že zdroj zpráv je anonymní a podobně vyhrožováno bylo i řadovým policistům.

Nelibě tuto situaci nese i nový policejní prezident Martin Červíček. „Jakékoli výhrůžky mě znepokojují,“ konstatoval s tím, že to chce s Buřičem na zítřejším jednání odborů projednat. „Připadá mi absurdní, aby v tuto chvíli někdo situaci vyhrocoval podobnými esemeskami.“