Na SNP vzpomněli na Vítězném náměstí i přímí účastníci

Praha – I několik přímých účastníků si na několika místech v Česku připomnělo Slovenské národní povstání. Proti proněmeckému Tisovu režimu se postavili před 68 lety. Po dvou měsících bojů však bylo povstání poraženo prorežimními a nacistickými vojsky a tisíce jeho účastníků pozabíjeny. Centrem piety byl památník vojáků padlých v zahraničí během druhé světové války na pražském Vítězném náměstí.

Slovenské národní povstání vypuklo 29. srpna 1944, zúčastnili se ho kromě Slováků také Češi, Rumuni, Ukrajinci i Francouzi. V odvetě bylo pozabíjeno na pět tisíc lidí včetně dětí. Boj proti slovenským fašistům i německým nacistům si připomněli političtí představitelé i veteráni.

Pieta začala v osm hodin ráno u památníku československých letců na pražském náměstí Svobody v Bubenči. Další věnce vojáci a veteráni položili k pomníku padlých československých zahraničních vojáků. Zazněla i slovenská hymna, památku účastníků Slovenského národního povstání včetně nedávno zemřelého generála Sedláčka uctili přítomní minutou ticha.

Řečníci upozornili, že povstání bylo vedeno touhou po svobodě a vyzdvihli odvahu účastníků. Zdůraznili také politický význam SNP – Slováci se jasně postavili proti nacistům.

Video Telefonát Terezy Stárkové
video

Telefonát Terezy Stárkové