Další nárůst - jen za sedm měsíců přibylo 120 lidí s virem HIV

Praha – Za prvních sedm měsíců letošního roku v Česku přibylo 121 pacientů s virem HIV. Za celý loňský rok přitom testy potvrdily 153 nových případů. Vyplývá to z údajů, které poskytla národní referenční laboratoř pro AIDS Státního zdravotního ústavu. Podle ředitele Domu světla pro pacienty s nemocí selhání imunity Miroslava Hlavatého tak zatím letošní vývoj naznačuje, že loňský pokles počtu nově nakažených představoval jen „přechodný výkyv“. V Česku počet pacientů nakažených virem HIV soustavně roste od 90. let.

Podle národní referenční laboratoře z celkového počtu 121 případů přibylo jen v červenci jednadvacet nakažených. Sedmnáct diagnóz se týká mužů, čtyři žen. Zdravotníci celkem provedli skoro 728 700 vyšetření. Nemoc AIDS se letos rozvinula u devíti lidí a tři pacienti na ni zemřeli. Za posledních 12 měsíců - tedy od loňského srpna do konce letošního července - se nákaza zjistila u 184 lidí.

Počet nových pacientů s virem HIV v Česku v posledním desetiletí každoročně narůstal. Zatímco v roce 2002 evidovali lékaři 50 případů, předloni jich bylo už 180. Loni pak experti zaznamenali 153 nových nakažených. Čísla se tak vrátila zhruba na úroveň roku 2009, kdy testy odhalily 156 nových nákaz.

Od počátku testování v roce 1985 odhalili experti infekci HIV u 1 796 Čechů a cizinců s trvalým pobytem. Celkem 353 lidí chorobou selhání imunity onemocnělo a 181 nemocných zemřelo.

Podle neziskových organizací a odborníků je nutné stále na riziko AIDS upozorňovat. Zástupci sdružení i lékaři míní, že strach z choroby v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků. S nimi pacienti žijí déle a jejich život je kvalitnější. Lidé se tak často přestávají chránit.