Historik Šebek: Církve neumějí prodat svá pozitiva

Praha – Vyhrocená diskuse o podobě vyrovnání státu s církvemi české náboženské společnosti výrazně poškodila a v očích občanů je zbavila důvěryhodnosti. V Otázkách Václava Moravce na to upozornil historik Jaroslav Šebek. Církve podle něj navíc ani neumějí upozornit na pozitiva, která české společnosti přinášejí, ať už se jedná o charitativní činnost, nebo církevní vzdělávání, které patří k nejlepším v republice.

Nové kolo veřejné diskuse o církevních restitucích, jejichž problémem se česká politika zabývá už dvacet let, otevřela před několika týdny sociální demokracie. Ta svůj nesouhlas se stávající podobou majetkového vyrovnání, již prosazuje vládní koalice, použila v kampani před říjnovými volbami do krajských zastupitelstev.

Do diskuse potom tento týden opětovně vstoupil prezident Václav Klaus, který zaslal premiérovi a místopředsedům vlády dopis, v němž Petra Nečase, Karla Schwarzenberga a Karolínu Peake žádá o osobní záruku, že církevní restituce neprolomí hranici února 1948.

„Církve jsou těmito diskusemi poškozeny a výrazně poklesla jejich důvěryhodnost,“ okomentoval současné dění kolem majetkového vyrovnání historik Jaroslav Šebek, který byl hostem Otázek Václava Moravce.

Církevní gymnázia patří mezi nejlepší v republice

„Celá debata se vedle kolem toho, jestli církvím majetek patřil a jak se bude spravovat, ale už se nemluví o tom, že církve za dvacet let dokázaly, že dokážou dělat projekty, které neslouží jenom pro konfesní sféru, ale které slouží pro obecné blaho,“ upozornil historik. Církve podle Šebka neumí veřejnost upozornit na to, jak pozitivní působení má jimi podporovaná charita nebo vzdělávání.

V desítce škol, jejichž žáci byli v letošních státních maturitách nejúspěšnější, totiž figurují hned tři církevní instituce; na třetím místě se umístilo pražské Arcibiskupské gymnázium, brněnské Cyrilometodějské gymnázium obsadilo páté místo a Biskupské gymnázium J. N. Neumanna v Českých Budějovicích skončilo desáté.

„Církevní školy velice kvalitně slouží i pro lidi, kteří se k žádné konfesi nehlásí,“ dodává Šebek. „Současně myslím, že církevní školy mají i určitou nadhodnotu, že jsou tam vytvářeny i velmi pozitivní vztahy a pro mě je škoda, že na toto církve neumí samy upozorňovat.“