Na Vysočině kraluje levice, má podporu skoro poloviny voličů

Jihlava – Kraji Vysočina vévodí levice. Podle volebního modelu exkluzivního průzkumu pro Otázky Václava Moravce Speciál agentur SC&C a STEM/MARK ji podporuje necelých 50 procent voličů. Sociální demokracii by volilo 27,5 procenta a komunisty 19 procent oprávněných voličů. Ze stran současné vládní koalice by pětiprocentní hranici překročili jen občanští demokraté s 13 procenty a TOP 09 a Starostové s osmi procenty hlasů.

Sběr dat proběhl v období od 30. do 31. srpna 2012. Výzkumu se zúčastnilo 1 040 respondentů. Statistická chyba se u jednotlivých politických stran pohybuje v rozpětí od ± 1,2% do ± 4,0%.

Ve studiu OVM budou zastoupeni i lidovci, které podporuje 10 procent voličů, a Strana práv občanů ZEMANOVCI, která má šest procent příznivců. Průzkum vychází ze vzorku více než tisíce rozhovorů. Do studia jsou vždy pozváni zástupci šesti nejsilnějších stran.

Video Upoutávka na volební vysílání z Jihlavy
video

Upoutávka na volební vysílání z Jihlavy

Do volebního studia OVM Speciál byli pozváni:

Ota Benc - (ODS)

Jiří Běhounek - (ČSSD)

Ladislav Jirků - (TOP 09)

Vít Kaňkovský - (KDU-ČSL)

Jan Slámečka - (KSČM)

Bohumil Trávník - Strana práv občanů ZEMANOVCI (SPOZ)


Graf volebního modelu - Kraj Vysočina
Graf volebního modelu - Kraj Vysočina

Sedmou nejsilnější stranou podle průzkumu je koalice Pro Vysočinu, tvořená SNK ED a Nestraníky. Tu by volilo 5 procent voličů. Strana zelených by získala 2,5 procenta hlasů, následována Starosty pro občany (2 procenta) a Stranou svobodných občanů (rovněž 2 procenta).

Graf volebního modelu - Kraj Vysočina
Graf volebního modelu - Kraj Vysočina

Přímý přenos z Jihlavy začíná v úterý 4. září od 21:00 večer na ČT24.

Ve studiu mají své místo i diváci, přihlásit se do studia mohou prostřednictvím následujícího formuláře. Do vysílání se mohou diváci zapojit i přímo se svými náměty - stačí jen na volebních stránkách vyplnit formulář „Vaše volba“.