Ministerstvo kultury poslalo peníze majiteli kasina

Praha - Ministerstvo kultury se dopustilo hned dvou chyb najednou. Jednak poslalo téměř milionovou dotaci na obnovu památek majiteli kasina v Hradci Králové a chybovalo i při financování programu UNESCO. Nedostatky odhalil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při prověrce rozdělování peněz na obnovu památek. Chyby se objevily také u příjemců dotací. Podle ministerstva jsou odhalení NKÚ účelová.

„Ministerstvo kultury schválilo v rámci programu Regenerace městu Hradec Králové projekt rekonstrukce domu Palmová zahrada v hodnotě 965 tisíc korun, ačkoliv soukromý majitel domu v žádosti uvedl, že v budově bude kasino,“ sdělila mluvčí. Podle mluvčí MK Markéty Ševčíkové se kontrola NKÚ týkala stovek objektů ministerstva v hodnotě stovek milionů korun a z tohoto pohledu je vytýkané pochybení v řádu stovek tisíc korun „detailem“. Kontrola se navíc týkala období, kdy byl v čele ministerstva Václav Riedlbauch. „Odhalení kontrolního úřadu považujeme z jeho strany za účelové. Provozování kasina v České republice není trestné a v mnohých objektech ministerstva kultury se nacházejí hotely, restaurace a podobná zařízení,“ řekla Ševčíková. Dodala, že výtky ze strany NKÚ mohou vést k zamyšlení, jak lépe nastavit dotační pravidla.

Podle mluvčí NKÚ Olgy Málkové úřad porušil zásady programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, podle nichž mají příspěvky sloužit k záchraně objektů pro kulturně výchovné využití nebo jinou veřejně prospěšnou činnost. Provoz těchto objektů mají navíc zajišťovat fyzické a právnické osoby neziskového typu.

Za třetinu z dotace si nakoupili počítač, fotoaparát a objektiv

NKÚ také zjistil, že v programu UNESCO ministerstvo schválilo například projekt virtuálního a fotografického zpracování památek, příjemce si však koupil osobní počítač, fotoaparát, monitor a objektiv za 160 tisíc korun, což byla třetina dotace. „Přitom základním předpokladem pro výběr projektů v rámci programu UNESCO by mělo být právě dostatečné materiální vybavení žadatele o dotaci. Ministerstvo kultury si ale toto kritérium vůbec nestanovilo,“ upozornila Málková.

NKÚ při kontrole prověřoval také některé příjemce dotací. Prověrka odhalila, že město Tábor v letech 2008 a 2009 proplatilo majiteli kulturní památky tři miliony korun, ačkoliv majitel nedoložil, že plánované opravy skutečně provedl. Řádnou kontrolu podmínek při udělování dotací neprováděla ani Mladá Boleslav. Jihočeský kraj zase nevrátil u jednoho projektu 170 tisíc korun, které uspořil. Chyb se dopustily také radnice Valašského Meziříčí, Plané či Chrudimi. 

Kontroloři se zaměřili na prověřování programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón (program Regenerace) a programu podpory pro památky UNESCO (program UNESCO). Podle mluvčí v programu Regenerace prověřili 118 projektů za 51,9 milionu korun, v programu UNESCO sedm projektů za tři miliony korun. UNESCOPodle Málkové se při kontrole programu Regenerace ukázala nejednotnost systému poskytování peněžních prostředků, nedostatečná metodika upravující poskytování příspěvků či nedostatečné vyhodnocování společenské efektivnosti užití státní podpory.