Obstrukce ve sněmovně: Jak John řekl, tak VV udělaly

Praha – Ani po téměř čtyřech hodinách jednání sněmovny poslanci neschválili program schůze, a tak skončilo. Sejít se kvůli tomu mají znovu ve středu ráno. Jednací den předčasně ukončil poslanecký klub ODS, který je rozštěpen v podpoře vládního návrhu na zvýšení daně z přidané hodnoty. Před večerním hlasováním o programu si kvůli tomu vyžádal další přestávku na své zasedání. Věci veřejné během odpoledne plnily, co před zahájením sněmovního jednání slíbily, a obstrukcemi ho blokovaly. Ještě před hlasováním o programu se do diskuse přihlásili téměř všichni poslanci VV, kteří následně obsáhle zdůvodňovali své četné požadavky na doplnění nebo úpravy programu zasedání dolní komory. Při svých návrzích kritizovali jednotlivé kroky vlády a ministerstev.

Některé návrhy VV, třeba odklad schvalování církevních restitucí nebo debatu o odvolání Petra Lessyho z funkce policejního ředitele, požadovali i levicoví poslanci. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik upozornil, že obstrukce VV je spíš v zájmu zachování současné vlády. Také šéf poslanců vládní TOP 09 a STAN Petr Gazdík označil VV za první opoziční stranu, která svým počínáním účinně brání pádu vlády. Koalici totiž aktuálně chybí několik hlasů z ODS, aby dokázala prosadit daňové změny, s nimiž předseda této strany a vlády Petr Nečas (ODS) spojil osud svého kabinetu. Vít Bárta na oplátku nazval Gazdíka snaživým „koaličním Hujerem“.

Bárta byl i nejčastěji vystupujícím poslancem. Od Nečase například požadoval informaci k propadu České republiky v mezinárodních žebříčcích konkurenceschopnosti. Od ministerstva dopravy pak chtěl informace o hospodaření Správy železniční a dopravní cesty, o dálnici D47 a o registru vozidel, debatovat chtěl i o růstu počtu chudých důchodců. Předseda VV Radek John se dožadoval informací o financování vězeňství a o opatřeních ve prospěch Šluknovska.

John: Lessyho poprava je úderem policejní nezávislosti

Radek John, předseda Věcí veřejných:

Radek John„Bezprecedentní poprava policejního prezidenta, jeho vyhození na dlažbu po dvaceti letech práce pro policii, je podle nás úder nezávislosti policie a demokracie v České republice, jaký nemá od roku 1989 obdoby. Poslanecký klub Věcí veřejných se proto rozhodl pokusit vyvolat mimořádnou schůzi sněmovny k tématu puče v Policii ČR, skandálního odvolání policejního prezidenta. Aktuální sněmovní schůzi chceme blokovat.“


John tvrdí, že vláda skandální a pomstychtivou kriminalizací Petra Lessyho pozbyla označení protikorupční. Navíc prý svým několikaměsíčním nátlakem na policii a následným mocenským umlčením policejního prezidenta zcela cíleně znejistila policejní sbor a vyšetřující orgány, jejichž úkolem mělo být vyšetření zásadních korupčních kauz minulých let.

„Bohužel se potvrdilo, že ministr Kubice i vláda Petra Nečase dlouhodobě nesnesou nezávislého policejního prezidenta, který nastartoval vyšetřování ve vysokých patrech politiky a uvolnil policistům ruce ve vyšetřování závažných kauz. Vážně se obáváme, že je nyní ohrožena nezávislost policie, nadále nemáme garanci férového vyšetřování a ztratili jsme víru, že vláda bude pokračovat v protikorupčním boji,“ dodal John.

Video Brífink VV ke kauze Lessy a k církevním restitucím
video

Brífink VV ke kauze Lessy a k církevním restitucím

Brífink VV ke kauze Lessy a k církevním restitucím

4 9

Záznam jednání sněmovny