Sněmovna rozhodne o Rathovi v pátek ráno

Praha - Sněmovna rozhodne o dalším stíhání poslance Davida Ratha v pátek ráno. Poslancovo vydání v případu údajných úplatků při nákupu vybavení středočeské nemocnice už v pondělí doporučil sněmovní mandátový a imunitní výbor. Soud dnes také rozhodl, že spoluobviněný Ratha - šéf stavební společnosti Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský - by mohl být propuštěn z vazby. Verdikt ale kvůli stížnosti žalobce přezkoumá ještě odvolací senát. Do Česka také kvůli kauze možná v listopadu přijede i šéf Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) Giovanni Kessler.

Rath už je ve vazbě kvůli obvinění v souvislosti s podezřením z korupce u opravy buštěhradského zámku, vinu popírá. O vydání v případu údajných úplatků při nákupu vybavení pro středočeské nemocnice tentokrát na jednání sněmovního imunitního výboru sám požádal.

Bývalý středočeský hejtman se v tiskovém prohlášení proti podezřením policie ohradil a zdůraznil, že žádné peníze nevzal. Poslancům údajně řekl, že výběrová řízení organizovaly nemocnice a kraj do nich nezasahoval. Byla otevřená a jediným hodnotícím kritériem byla nejnižší cena. V prohlášení píše také o zneužití policie k politickému boji. „Kubice vyhrál,“ řekl dále novinářům při odchodu z výboru.

Generální ředitel Evropského úřadu pro boj proti podvodům Giovanni Kessler bude zřejmě na podzim jednat s českými úřady a pravděpodobně jim předá zprávy z dosavadního vyšetřování údajného zneužití evropských fondů exhejtmanem Rathem. Na případu nyní v Bruselu pracují přinejmenším dva vyšetřovatelé. Jak dlouho se budou kauzou zabývat, ale zatím neví. „Je velmi těžké říct, jak dlouho ten případ bude trvat. Často se spoléháme na informační zdroje mimo náš úřad,“ řekl ČT mluvčí evropského úřadu Johan Wullt.