Advokát Lessyho: Čekáme reakci GIBS na relevantní námitku

Praha – Odvolaný policejní prezident Petr Lessy se ve spolupráci s elitním advokátem Tomášem Sokolem začal bránit proti obvinění ze strany Generální inspekce bezpečnostních složek (GIBS). Spis, kvůli kterému Lessy záhy musel opustit policejní prezidium, mu dává za vinu předání utajovaných informací své podřízené, která o nich údajně informovala novináře. Ke zmíněnému předání mělo dojít loni 6. září, právě to ale Sokol napadl ve stížnosti zaslané inspekci – a dodává: „Můj klient nejenom že ten den byl na úplně jiném místě, ale zároveň tvrdí, že nic podobného nikdy neudělal.“

Zhruba týden poté, co se odvolaný policejní prezident Petr Lessy rozhodl hájit ve spolupráci s advokáty Václavem Láskou a Tomášem Sokolem, přišly proti krokům Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a ministra Kubiceho první námitky. Zatímco Láska, který se zabývá posudkem odvolání Lessyho z funkce, podal na šéfa vnitra trestní oznámení, Sokol zpochybnil obžalobu GIBSu tím, že jeho klient nemohl předat novinářům prostřednictvím své podřízené utajovaný materiál – v té době byl totiž v Ostravě.

„V této chvíli čekám, jak se GIBS a dozorující státní zástupce vypořádá s velmi relevantní námitkou, že klient nemohl v inkriminovaný den něco takového udělat, protože tam prostě nebyl,“ komentoval Sokol v pátečním Interview ČT24.

Lessy měl předat loni 6. září své tehdejší mluvčí Pavle Kopecké dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka. Kopecká je pak prý na jeho pokyn stejný den předala redaktorovi deníku Právo Radimu Vaculíkovi. GIBS prý Lessymu klade za vinu, že o získaných informacích nezachoval povinnost mlčenlivosti, čímž porušil zákon. Lessy ale odmítl, že by takové materiály mluvčí vůbec kdy předával. V daný den měl prý navíc dovolenou, kterou mu podepsal sám ministr Kubice.

Tomáš Sokol, advokát Petra Lessyho:

„Klient říká: Nic jsem nikdy nikomu nepředal, navíc 6. září, jak stojí v obvinění, jsem to už vůbec nemohl udělat…. Popravdě řečeno, jestliže o mě bude řečeno, že jsem 15. září vykradl banku a já řeknu a doložím, že jsem byl v Austrálii, tak o tom přece už nemůže být žádná mluva.“


Sesazený policejní prezident nyní čelí dvěma řízením. V prvním je obviněn z trestného činu, v této záležitosti ho zastupuje právě Sokol. Na trestní řízení navazovalo propuštění ze služebního poměru, kde Lessyho hájí Láska. „Nemám s tím žádný problém, nevidím v tom nic taktického nebo nic netaktického, jsou to dvě věci, které spolu jaksi nepřímo mohou souviset, ale v zásadě mají naprosto autonomní život,“ komentoval Sokol s tím, že rozdělení obou případů mezi dva advokáty mohlo mít opodstatnění i kvůli lhůtě, ve které musí odvolaná osoba předložit stížnost a posléze ji odůvodnit.