Voják zraněný v Afghánistánu se vrátil do Čech

Praha - Český voják, který byl v pátek těžce zraněný při útoku v Afghánistánu, se už léčí v Praze. V sobotu v noci ho sem přepravil vojenský speciál. Vážná zranění způsobily desátníkovi v provincii Lógar střepiny po dopadu rakety na základnu Shank. Muž je v péči lékařů vojenské nemocnice ve Střešovicích. Jeho stav je stabilizovaný.

Při převozu ho doprovázeli lékaři a odborný zdravotnický personál, uvedla mluvčí Generálního štábu české armády. Ve střešovické nemocnici ho čekají další vyšetření a léčba. S ohledem na rodinu vojáka nebude armáda poskytovat podrobnosti k jeho zdravotnímu stavu. 

Při pátečním útoku na základnu raketa dopadla do ubytovacího prostoru vojáků. Zraněnému šestadvacetiletému desátníkovi byla po útoku poskytnuta první pomoc. Následně byl přesunut na základnu KAIA u Kábulu, kde ve vojenské nemocnici působí čeští lékaři. 

Základna Shank se stala v srpnu terčem sebevražedného atentátníka

„Bezpečnostní situace v provincii Lógar je obvyklá tomuto období, v letním období jsou útoky vždy intenzivnější. V poslední době byly raketové útoky na základnu v podstatě každodenní záležitostí. Nijak se to ale nevymyká obvyklému stavu,“ uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Současná, v pořadí desátá jednotka působící v Lógaru je posledním provinčním rekonstrukčním týmem České republiky v Afghánistánu. Po jejím odchodu nastoupí likvidační skupina logistiků, kteří budou mít na starosti dopravu materiálu zpět do vlasti. Česká armáda se z Afghánistánu postupně stahuje, podobně jako další koaliční síly. 

Při působení deváté jednotky se v srpnu stala základna Shank terčem sebevražedného atentátníka. Vozidlo naplněné výbušninami najelo do vstupu na základnu a explodovalo. Vojáci deváté jednotky vyvázli bez zranění, někteří z nich pocítili náraz tlakové vlny. Výbuch tehdy zranil 34 lidí. S misí v Afghánistánu je spojeno několik vážných zranění i úmrtí českých vojáků.