Randák potvrdil kandidaturu na Hrad, Švejnar se vyjádří tento týden

Praha -  Někdejší šéf rozvědky a nynější člen Nadačního fondu proti korupci Karel Randák deníku Insider oficiálně potvrdil, že bude kandidovat na prezidenta. Seznam uchazečů o Hrad se navíc tento týden možná rozroste i o další jména. Podle serveru Ihned.cz by se měl vyjádřit například ekonom Jan Švejnar. Někdejší soupeř prezidenta Václava Klause v parlamentní volbě dosud nedal najevo, zda o Hrad má zájem. Oznámil pouze, že se rozhodne během léta.

„Ano, s definitivní platností už můžu potvrdit, že se chci ucházet o prezidentský úřad,“ řekl Randák Insideru s tím, že během kampaně hodlá přechodně přerušit angažmá v protikorupčním fondu. „Chybí mi systematické změny, které tu zkrátka nejsou, a není perspektiva, že by se to změnilo. A z pozice normálního občana mám málo nástrojů, jak to měnit k lepšímu. Neříkám, že z pozice prezidenta se to dá změnit razantně a okamžitě, ale možnosti jsou to mnohem větší, včetně toho, že vám někdo bude naslouchat,“ uvedl pro Insider.

Oficiálně oznámit kandidaturu se chystá také prezidentka Sítě mateřských center Rut Kolínská. Svého zájemce o Hrad má i Československá strana socialistická, její ústřední rada vybrala svého předsedu Jaroslava Vojtka. Kandidovat na prezidenta chce také ekonom Milan Zelený.

Lidí, kteří oznámili, že se chtějí stát prezidentem, je už více než dvacet. Podle průzkumů veřejného mínění jsou největšími favority volby někdejší úřednický premiér Jan Fischer, expremiér Miloš Zeman a Jan Švejnar. O jeho nominaci uvažovala ČSSD. Švejnar ale v květnu prohlásil, že pokud by kandidoval, tak jako nestraník.

V průzkumech si vede dobře i podnikatel Tomio Okamura. Také on se ale definitivně nerozhodl, zda bude kandidovat. Čeká, jak se mu povede v senátních volbách. Podle šéfa své kampaně má příslib několika poslanců, kteří by podpisem podpořili jeho prezidentskou kandidaturu.