České osobnosti chtějí prosadit přímou volbu poslanců

Praha - Padesát českých osobností vyzvalo poslance a senátory ke změně volebního systému do Poslanecké sněmovny. Chtěli by, aby už v příštích volbách lidé vybírali mezi konkrétními kandidáty, a ne mezi stranami. Podobně se například volí senátoři. Podle iniciátorů výzvy Přímá volba poslanců 2014 by většinový volební systém přivedl do sněmovny odpovědnější politické osobnosti. Výzvu podepsali mimo jiné architekt Josef Pleskot, kardiochirurg Jan Pirk, herec Ondřej Vetchý, hudební skladatel Ondřej Soukup či houslista Pavel Šporcl.

Současný způsob volby poslanců umožňuje podle iniciativy neznámým a neprověřeným lidem usednout v Poslanecké sněmovně. Nový většinový systém by ale podle nich vynesl na politické výsluní odpovědné osobnosti s reputací a vyloučil extrémy a extremistické strany.

Jeden z pěti iniciátorů výzvy ekonom Jiří Schwarz vyzval občany, aby se k požadavku připojili svým podpisem na webových stránkách www.primavolbaposlancu.cz. Poslanci a senátoři výzvu obdrželi již dnes před tiskovou konferencí.

Jiří Schwarz: „Naše společnost má velmi mnoho potenciálních politiků, myslím si, že vynikajících. Akorát se musíme pokusit změnit systém tak, aby tito politikové mohli vyniknout.“


Iniciátoři argumentují tím, že „kroužkování“ při minulých sněmovních volbách ukázalo, že voliči nechtějí jen potvrzovat kandidáty politických stran. Samotné kroužkování, které přehází pořadí kandidátů, podle nich ale nestačí. Cílem výzvy také není vytvořit parlament z nezávislých osobností, ale přimět politické strany, aby fungovaly lépe, uvedla iniciátorka výzvy podnikatelka Pavlína Kalousová.

Výzva nepřichází s detailně propracovaným návrhem na změnu volebního systému. Ten by měl být výsledkem rozsáhlé celospolečenské a odborné diskuse. Iniciátoři si pouze představují vznik malých dvou či jednomandátových obvodů. „Věřme, že i politici cítí, že současný rozklad, který vidíme kolem sebe, už nemůže dál pokračovat. Vyzýváme občany, aby se k nám připojili a vyzvali poslance a senátory, aby začali pracovat na změně volebního systému. Věříme, že politici nezůstanou hluší,“ dodal další z iniciátorů výzvy podnikatel Martin Wichterle.

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

Reportáž Lukáše Dolanského

15.9.2012, UD

Brífink k přímé volbě poslanců

Premiér Nečas iniciativu přivítal

Premiér a předseda ODS Petr Nečas iniciativu přivítal. Uvedl, že se ODS dlouhodobě hlásí k diskusi nad změnou volebního systému do Poslanecké sněmovny od poměrného směrem k většinovému. „Podmínkou úspěchu je však shoda většiny politických stran, a to nejen na samotné myšlence, ale i na praktickém řešení změny ústavy a volebních zákonů,“ upozornil.

S přímou volbou poslanců přišel při zahájení kampaně také prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka. Chce, aby si každý občan volil svého poslance, nikoliv jako je tomu dnes, kdy na kandidátkách politických stran jsou už od třetího či čtvrtého místa neznámí lidé.