Nemocnice Na Bulovce dostala pokutu tři miliony za pochybení v tendrech

Brno – Pražská nemocnice Na Bulovce dostala od antimonopolního úřadu třímilionovou pokutu za to, že v letech 20082010 zadávala některé tendry bez výběrového řízení. Uvedl to předseda úřadu Petr Rafaj, podle kterého šlo o závažné porušení zákona. Rozhodnutí zatím není pravomocné, právníci nemocnice teď posuzují, zda se nemocnice může odvolat, žádat o prominutí pokuty či ji případně vymáhat po vinících.

Chybný postup se podle ÚOHS týkal např. smlouvy se společností AMEDIS, spol. s r.o. na provádění servisu, pravidelné údržby a pro zajištění bezpečného chodu zdravotnické techniky, dále smluv na ostrahu, právní služby nebo na služby komunikační a systémové infrastruktury. „U tří smluv zadavatel neprovedl žádné transparentní zadávací řízení, které by objektivně dokládalo, že smluvní vztah s dodavateli vznikl na základě řádně fungujícího soutěžního prostředí,“ uvedl Rafaj. U jedné ze smluv nemocnice zaplatila za zakázku přes 16 milionů korun, ve druhém téměř 3,5 milionu a v dalším případě nebyl stanovený žádný finanční strop. 

„U smluv na právní služby zadavatel rozdělil předmět veřejné zakázky tak, aby se dostal pod limit dva miliony korun platný podle tehdejší právní úpravy pro zakázky malého rozsahu, při nichž nebyl povinen dodržovat postup podle zákona o veřejných zakázkách,“ uvedl Rafaj. Smlouvy na právní služby uzavírané se dvěma firmami v součtu podle ÚOHS přesáhly deset milionů korun. 

Chyby ve smlouvách a výběrových řízeních loni odhalil i audit ministerstva zdravotnictví. Ministr pak v dubnu odvolal tehdejší ředitelku nemocnice Kateřinu Toběrnou a případem se začala zabývat policie. Mluvčí nemocnice Martin Šalek připomněl, že v nemocnici se management kompletně obměnil. Nový ředitel Petr Zajíc nastoupil do funkce loni v srpnu a nové vedení nemocnice se na podzim od chyb distancovalo. Podle Šalka změnilo třeba právě nastavení zadávání zakázek.

„Ctíme pravidlo, že za chyby se platí. Nechceme se ale smířit s tím, aby za pochybení někoho platil někdo jiný,“ uvedl ředitel Bulovky Petr Zajíc. Mluvčí nemocnice zdůraznil, že by případný náhlý třímilionový výdaj péči o pacienty nijak neovlivnil.