Viníkovi otrav metanolem může hrozit až výjimečný trest

Praha - Výrobcům a distributorům jedovatého alkoholu, kteří by měli na svědomí současnou vlnu otrav metanolem, by mohlo u soudu hrozit mnoholeté vězení i výjimečný trest. Podle žalobce Vladimíra Kubíka z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci se na podezření, které policie vyšetřuje, vztahují paragrafy z trestního zákoníku o ohrožování zdraví, obecném ohrožení a také ublížení na zdraví. Na otravu metanolem již zemřelo 18 lidí, číslo přitom nemusí být konečné. Již je překonána tragická bilance katastrofálních povodní, které před deseti lety postihly Česko. Tehdy přišlo o život 17 lidí.

Výše případného trestu záleží podle žalobce na následcích a také na tom, zda se prokáže úmysl pachatele. Za ohrožování zdraví jídlem ukládá trestní zákoník v případě nejméně dvou úmrtí až 12 let vězení. Pokud se prokáže nedbalost a přitom hrubé porušení zákonů týkajících se potravin a zemřou nejméně dva lidé, může jít pachatel za mříže až na deset let.

Obecné ohrožení přináší vyšší tresty: v případě úmyslně způsobené smrti hrozí 12 až 20 let nebo výjimečný trest. Pokud se jedná o nedbalostní čin při porušení důležité zákonné povinnosti a je tím způsobena smrt, hrozí tři až deset let. Úmyslné těžké ublížení na zdraví s následkem smrti trestá zákoník až 16 lety vězení, v případě nedbalosti a těžké újmy na zdraví u nejméně dvou lidí až osmi lety.

Nejtragičtější událostí v historii České republiky byly záplavy v létě 1997. Živel tehdy postihl třetinu Česka a o život připravil 50 lidí. Většina z nich se utopila. Další tragédií s mnoha oběťmi je nehoda autobusu u Nažidel v roce 2003. Na místě zemřelo 17 lidí, dva následně v nemocnici a jeden člověk zemřel na následky zranění o několik let později. V červnu 1995 pak kvůli nedbalosti zemřelo při srážce osobního vlaku s nákladním na Chrudimsku 19 lidí.