Rekordní pokuta platí: Prolux musí zaplatit 5 milionů

Praha - Realitní kancelář Prolux musí zaplatit rekordní pokutu pět milionů korun. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila své rozhodnutí, proti kterému se společnost odvolala. Sumu musí realitka zaplatit do měsíce. Podle inspekce měla firma při uzavírání smluv klamat klienty a pak na nich vymáhat vysoké provize.

„Pokuta byla uložena v maximální výši za porušení zákazu užívání nekalých obchodních praktik při uzavírání smluv na prodej nemovitostí,“ uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová. Lidem, kteří chtěli prodat svou nemovitost, totiž podle inspektorů kancelář zatajila, že uzavírají takzvanou exkluzivní smlouvu. V případě prodeje přes jinou realitní kancelář tak museli dát Proluxu mnohatisícovou provizi.

Společnost klamání klientů odmítá a pokutu napadne u soudu. „Řízení, které rozhodnutí předcházelo, je zatíženo vadami a nerespektovalo základní práva společnosti,“ řekl advokát Prolux Consulting International Bohuslav Novák.

Postup společnosti vyšetřovala několik let i policie. Případ ale nakonec odložila s tím, že o podvod nejde. „Ne každé jednání, které je v rozporu s obchodním zákoníkem, je zároveň trestnou činností,“ podotkl advokát Asociace realitních kanceláří Miroslav Duda. Zároveň ale doufá, že díky kauze se do budoucna zamezí podobnému jednání.

Video Prolux dostal rekordní pokutu
video

Prolux dostal rekordní pokutu