Zubaři se nedohodli s pojišťovnami na ceně péče

Praha - Zubaři se nedohodli se zdravotními pojišťovnami na cenách péče pro příští rok. Žádali po nich víc peněz. O úhradách chtějí proto ještě jednat s ministerstvem zdravotnictví. Česká stomatologická komora (ČSK) bude dál usilovat i o to, aby pojišťovny přestaly platit plomby, ošetření zubních kanálků a rovnátka. Po valné hromadě komory to řekl její prezident Pavel Chrz. Reforma počítala s tím, že by si zubní výplně pacienti hradili. Návrh z ní ale vypadl.

„Pokud není možné vyřadit ze zdravotního pojištění plomby, ošetření zubních kanálků a rovnátka, tak by měly narůst ceny, aby se pokryly náklady. Nechceme na tom super vydělávat, ale skutečně aspoň pokrýt náklady,“ řekl Chrz. Podle něj „stát i veřejnost musí pochopit“, že bez peněz z více zdrojů se zdravotnictví neobejde. Šéf komory míní, že pacienti tak musí být víc vtaženi do financování, i když si „poctivě platí zdravotní pojištění“. Jen to prý totiž na moderní, drahou péči nestačí.

Komora podle svého prezidenta bude dál usilovat o to, aby pojišťovny přestaly plomby, ošetření zubních kanálků a rovnátka hradit. Chrz ale míní, že prosazení tohoto návrhu není v současném politickém složení průchozí.

Ceny péče na příští rok musí stanovit ministerstvo zdravotnictví. ČSK s ním chce o částkách vyjednávat.

Zubaři na valné hromadě diskutovali i o reformě zdravotnictví. Komora s ní spokojena není. „Za dva roky se neudálo nic, co by zdravotnictví postavilo na nohy. Změny jsou administrativní, zubařům to nic nepřineslo,“ uvedl prezident ČSK. Stát by podle něj měl stanovit, co od zdravotnictví vlastně očekává. Pokud by mělo pořádnou koncepci, našly by se v systému i peníze, míní Chrz. „Není možné, že se ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny dohodnou na tom, že se v Horní Dolní zruší 20 nepotřebných lůžek, a pak to zvrátí nějaký senátor či poslanec,“ dodal.