Metanol má na svědomí 19 mrtvých, otrávení jsou i na Slovensku

Praha - V Česku je teď v nemocnici kvůli metanolu 38 lidí. Za 24 hodin přibylo sedm pacientů. U tří z nich se otrava zatím nepotvrdila a čeká se na výsledky. Jako poslední zatím přijala pacienta Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Údajně pil whisky. Lékaři okamžitě zahájili léčbu. Během dneška přijala dalšího pacienta i nemocnice Třinec, je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Další pacienti jsou od rána i ve Slezské nemocnici v Opavě. V Česku má metylalkohol na svědomí 19 úmrtí. Údajná 20. oběť - třiašedesátiletý muž, který zemřel v přerovské nemocnici - se prý otrávila etanolem. Na východním Slovensku skončilo po otravě metanolem v nemocnici osm lidí. Dle slovenských médií všichni pili slivovici dovezenou z Česka.

Otrávení i na Slovensku

Na východním Slovensku se metanolem otrávilo osm lidí. U dvou z nich byl methylalkohol povrzen. Po rodinné oslavě, na které pili alkohol dovezený z Česka, byli hospitalizováni v prešovské nemocnici. Televizi TA3 to řekla mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Zuzana Čižmáriková. Zdravotní stav postižených prý není vážný. Podle mluvčí se lidé otrávili slivovicí vyrobenou podomácku v Česku. Slovensko nařídilo kontroly ve svých obchodech již před několika dny, zatím však žádný závadný kus nebyl nalezen.

Pražská nemocnice přijala dalšího otráveného - po whisky

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze přijala dnes dalšího muže s otravou metanolem. Osmapadesátiletý pacient je při vědomí, komunikuje ale jen velmi obtížně. Údajně pil whisky. Lékaři okamžitě zahájili léčbu a zvažují podání norského léku fomepizol.

Muž v Přerově boj prohrál

V přerovské nemocnici dnes zemřel třiašedesátiletý muž, který zde byl kvůli otravě metylalkoholem. Nakonec se však zjistilo, že množství metanolu v jeho těle bylo v zákonem povolené míře. Muž zemřel na otravu etanolem. Potvrdil to mluvčí policejního prezidia Tomáš Hulan. Celkem je v ČR tedy 19 obětí otravy. V Olomouckém kraji po požití závadného alkoholu zemřelo pět osob, všichni na Přerovsku. Více než tři desítky lidí jsou v Česku hospitalizovány, především v moravských krajích.

Počet hospitalizovaných osob v Česku se zvýšil na 38, jedná se především o moravské kraje. Tamní policie obvinila v souvislosti s metylalkoholem třináctého člověka. Čtyři obvinění už jsou ve vazbě, u dalších čtyř se čeká na rozhodnutí a čtyři jsou stíháni na svobodě. Posledního zadrženého zatím policie vyšetřuje. Informovala o tom dnes policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Nemocnice Třinec přijala dalšího pacienta, u něhož se potvrdila otrava metanolem. „Pacient je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života,“ uvedl zástupce primáře ARO David Míra.

Rovněž ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života je další metanolem otrávený pacient nemocnice, který tam leží od pátku. Jeho příbuzná, která pila alkohol společně s ním, je však nadále v kritickém stavu v druhé třinecké nemocnici Podlesí. Řekla to mluvčí této nemocnice Hana Szotkowská. V kritickém stavu zůstává i další pacient Nemocnice Podlesí otrávený jedovatým alkoholem. Ve vážném stavu je i muž v Městské nemocnici Ostrava a dva pacienti v Havířově.

Manželský pár v Opavě by neměl mít vážné problémy

Manželé, kteří jsou od dnešního rána ve Slezské nemocnici v Opavě, se otrávili metanolem, potvrdily expertizy. Muž a žena ve věku 74 a 70 let uvedli, že pili vodku, kterou už před časem koupili na tržišti v Polsku, uvedl mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. Muž je na tom lépe a v dohledné době by mohl být propuštěn domů-

Manžel dnes okolo 05:00 zavolal záchranku, protože jeho ženě bylo špatně. „Teď jsou na jednotce intenzivní péče. Nevypili toho ale moc, takže by neměli mít žádné vážnější problémy, ani by jim neměly hrozit trvalé následky,“ řekl Svoboda.

Policie obvinila za metanol 23 lidí. Dnes byli v souvislosti s pančováním a distribucí alkoholu obviněni další tři lidé, jeden v Moravskoslezském kraji, druhý v Olomouckém kraji a třetího obvinili zlínští kriminalisté, podle nich je to jeden z větších dodavatelů jedovatého alkoholu. Podle náměstka policejního prezidenta a šéfa vyšetřovacího týmu Metyl Václava Kučery vyšetřování pokročilo od prodejců přes dealery a směřuje k dodavateli surovin. Metanol by mohl pocházet z jednoho zdroje, připustil.

Etikety lahví se závadným alkoholem naleznete ZDE


Policie zadržela člověka, který prodal závadný alkohol přes internet

Lékařům v boskovické nemocnici se podařilo stabilizovat zdravotní stav osmatřicetiletého muže, kterého v sobotu přijali s otravou metanolem. Muž zůstává na anesteziologicko-resustitačním oddělení, lékaři mu provádějí dialýzu. Stav zůstává velmi vážný, uvedla mluvčí nemocnice Eva Fruhwirtová.

Policie dnes zadržela člověka, jenž údajně přes internet prodával závadný alkohol. Nakoupil od něj muž z Boskovicka, jehož v sobotu hospitalizovali s otravou metanolem. Komunikoval pomocí e-mailové adresy veselypetr@atlas.cz. Inzerát umístil například na portálu Bazoš.cz.

Varování policie k tomuto případu naleznete ZDE


Na jižní Moravě zatím lékaři zaznamenali tři případy otravy metylalkoholem. Ve znojemské nemocnici v úterý zemřel 42letý muž z Havířovska. Další oběť otravy, devětadvacetiletého muže z Veselí nad Moravou, ošetřují lékaři v Kyjově na Hodonínsku.

Mozek kyjovského pacienta je podle lékařů nenávratně poškozený. Krevní oběh dosud funguje s pomocí přístrojů. „Zatím je to stejné, ale oběh se horší,“ sdělil ředitel nemocnice Petr Svoboda. Policistům se podařilo zajistit láhev, z níž muž pil. Chybí na ní etiketa. Podle dostupných informací si muž objednal alkohol přes internet.

Stačí vypít jednu malou sklenku…

Prohibice bude trvat i nadále. „Z 36 vzorků, které pozitivně vyhodnotila na obsah methanolu Celní správa, je větší část s takovým obsahem metanolu, že by stačilo vypít jednu malou sklenku, aby se ten člověk velmi těžce otrávil. To opatření proto musí zůstat takto výrazně restriktivní,“ potvrdil v sobotu večer v Událostech ministr zdravotnictví Leoš Heger.


Hledá se cesta ke zmírnění prohibice - stojí totiž nemalé peníze

„Bylo by potřeba definovat, jak přesně vypadají falešné kolky a etikety nebo jak lidé poznají, že byly kolky použity opakovaně. Další možností je to, že se přestanou objevovat další otrávení lidé nebo se policii podaří objevit zdroj,“ řekl Heger v diskusním pořadu televize Prima Family.

Výpadek na daních kvůli zákazu prodeje alkoholu by mohl dosáhnout 750 milionů korun měsíčně. V ČT to řekl náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Vobořil: V Česku chybí systém včasného varování před pančovaným alkoholem

Zatímco v Česku funguje systém včasného varování před drogami, chybí pro alkohol. Prohlásil to národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Je přesvědčen o tom, že s pomocí varovacího modelu se nemusela metanolová aféra v Česku dostat tak daleko a prohibice se možná nemusela vyhlašovat.

U drog systém včasného varování funguje. V Česku působí skupina, v níž jsou zástupci jednotlivých resortů i odborníci z praxe. Pokud se objeví informace o úmrtí na určitou drogu, zprávu si okamžitě předávají a spojí se i s cizinou. Údaje dostanou hned koordinátoři v krajích i epidemiologové, kteří začnou situaci na místě prozkoumávat a řešit. Když přibude další oběť či dvě oběti, informují se média, aby varovala veřejnost.