„Pan H-System“ nepravomocně propuštěn z vězení

Praha - Obvodní soud pro Prahu 4 znovu povolil podmíněné propuštění strůjce miliardového podvodu v kauze vytunelované stavební společnosti H-System Petra Smetky z vězení. Stejně rozhodl již v lednu, po stížnosti státního zástupce však jeho verdikt zrušil odvolací pražský městský soud. Také dnešní rozhodnutí není pravomocné, žalobce si proti němu opět podal stížnost. Smetka si odpykává dvanáctiletý trest, soudy ho označily za hlavní postavu rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení. V kauze přišlo nejméně 1 095 lidí o více než 980 milionů korun.

Podle soudkyně Jany Knoblochové byly splněny podmínky pro podmínečné propuštění. Smetka si odpykal víc než půlku trestu, ve vězení se chová slušně a soud obdržel garance, že se již nebude dopouštět trestné činnosti. 

Rozhodnutí obvodního soudu o podmíněném propuštění Smetky již dříve zkritizovala zmocněnkyně poškozených Hana Marvanová. Označila je za nezákonné a skandální. V lednu upozornila na to, že Smetka dosud okradeným lidem nezaplatil na náhradě škody ani korunu. Naproti tomu bytové družstvo Svatopluk, které na sto bytů H-Systemu dostavělo, se vyjádřilo pro Smetkovo propuštění. Pokud bude na svobodě a vydělávat, budé prý moci škody zaplatit. 

Za muže se zaručila především společnost MFK Centrum, která vyvíjí software používaný při fyzioterapiích a rehabilitacích. Smetkovi firma nabídla místo kontrolora nad licencemi, nejde však podle ní o žádnou manažerskou pozici. Bývalý majoritní akcionář H-Systemu pak uvedl, že tak bude moci zaplatit více poškozeným. „Požádal jsem o propuštění hlavně proto, abych mohl pracovat, vydělat více peněz a odčinit to, co jsem způsobil svou nezodpovědnou činností,“ prohlásil. Měsíčně by měl vydělat asi padesát tisíc. Pro sebe by si prý ponechal jen pět tisíc - chce bydlet u svého syna - a zbytek by šel poškozeným.

Smetka dostal trest za podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Muž nastoupil do vězení v září 2006. Podle dostupných informací byl ovšem vedle toho v letech 2000 až 2002 zhruba dva roky ve vazbě, která se do doby výkonu trestu započítává. Z uloženého trestu tak dosud strávil za mřížemi celkem asi osm let.

Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů.

Majoritní akcionář H-Systemu Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti. Smetka v minulosti tvrdil, že je nevinný. Hájil se tím, že zájemce o dostupné bydlení nepodvedl, jen mu prý nevyšel podnikatelský záměr. Vedle Smetky soudy v roce 2006 potrestaly i Ivana Krále a Pavla Středu, kterým pravomocně uložily podmíněné tresty. Loni dostali za účast na miliardovém podvodu podmíněné tresty i bývalí vrcholní představitelé H-Systemu Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma.

Video Reportáž Radky Zítkové
video

Reportáž Radky Zítkové