Sněmovna: Jsou majetková přiznání buzerace?

Praha – Ve sněmovně to dnes vřelo. Po bouřlivé debatě přerušili poslanci projednávání komunistického návrhu na zavedení majetkových přiznání. Pavel Svoboda (ODS), jenž návrh na zamítnutí podal, označil předlohu za opoziční evergreen. „Buzeruje pouze určitou skupinu lidí naší společnosti,“ prohlásil. Předseda Věcí veřejných Radek John naopak řekl, že stát nebuzeruje lumpy, zločince, organizátory hazardu nebo ty, kteří dávají metanol do alkoholu.

Věci veřejné připravily vlastní normu, která na projednání sněmovnou teprve čeká. Podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce by i poctiví bohatí lidé měli mít zájem na zavedení majetkových přiznání. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka slíbil, že až bude mít ve sněmovně většinu levice, přiznání prosadí. 

Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) provází institut majetkových přiznání řada problémů. Zmínila se o možné retroaktivitě, která je protiústavní. Naopak pokud by přiznání zahrnovala jen přírůstky majetku od jejich platnosti, podle Peake by se legalizovaly majetkové přesuny z minulosti. Upozornila navíc na ústavní princip rovnosti vlastnictví. 

Co všechno zaznělo ve sněmovně

Radek John (VV): „To je přesný obraz této země, slabého státu, který nikoho nebuzeruje. Nebuzeruje lumpy, nebuzeruje zločince, nebuzeruje ty, kteří nás okradli o stovky miliard, nebuzeruje ty, kteří přidávají metylalkohol do alkoholu, nebuzeruje organizátory… Ne tento zákon dělá z lidí zločince, ale právě postoj ODS dělá z lidí zločince.“

Vojtěch Filip (KSČM): „Nejde o žádnou buzeraci. To bychom museli říci, že každý, kdo žádá třeba o mateřskou dovolenou a musí o sobě podat všechny informace správě sociálního zabezpečení, tak je to také buzerace.“ 

Boris Šťastný (ODS): „Zrůdnost tohoto návrhu spočívá v tom, že navrhovatel říká, že každý člověk této země, který má majetek, je a priori potencionálním zločincem.“ 


Dva návrhy - KSČM a VV

Pokud by předloha platila, lidé by museli přiznat majetek v hodnotě nad 20 milionů korun, firmy nad 50 milionů korun. Majetek pořízený z nezdaněných peněz by úřady zdanily sto procenty a podaly by podnět policii. Pravice podala návrh na zamítnutí normy už v úvodním prvním čtení. Kdy bude diskuse pokračovat, není jasné. Nicméně předkladatelé tvrdí, že majetková přiznání by omezila daňové úniky. 

Návrh KSČM předpokládá, že bohatší lidé a firmy by museli podávat přiznání pravidelně. Do přiznání by se neměly zahrnovat například osobní movité věci kromě vozidel, lodí a letadel, obvyklé vybavení domácností a dědictví. Norma Věcí veřejných je odlišná. Lidé a firmy by podle ní museli přiznávat nabytí nemovitostí za více než 20 milionů korun v jednom roce, u ostatního majetku by byla hranice pětimilionová.