Šéf týmu Metyl: Policie se blíží vrcholu distribuční sítě, stopy vedou na Zlínsko

Praha – Speciální vyšetřovací tým Metyl už prý zmapoval základní strukturu prodejců a „míchačů“ jedovatého alkoholu. Uvedl to šéf týmu a náměstek policejního prezidenta Václav Kučera. Policistům se prý daří odhalovat čím dál větší množství základních surovin a věří, že jsou na stopě vrcholu distribuční sítě. Podle Kučery vedou stopy na Zlínsko, policie tam proto vytvořila základnu vyšetřování pod dozorem státního zástupce – to se týká i Moravskoslezského kraje.

Kriminalistům výrazně pomohl včerejší nález asi pěti tisíc litrů podezřelé tekutiny v barelech z Opavy – právě tato tekutina prý mohla sloužit k výrobě jedovatého alkoholu. Odtud se pak zřejmě metylalkohol dostával do nelegálních stáčíren a pak i do prodejní sítě. „Kdybych to k něčemu přirovnal, tak jsme začali na láhvích, dostali jsme se ke kanystrům a teď jsme u ještě větších množství a směřuje to do Zlínského kraje, přičemž se to týká i Moravskoslezského,“ podotkl Kučera. Stále ovšem hrozí, že vyšetřování na tomto stupni neskončí a bude se posouvat ještě výš: „Ideální by bylo, kdyby to v těch velkých barelech končilo, ale dál může být i kamion, cisterna nebo vlak, což je samozřejmě nyní spekulace,“ dodal Kučera.  

Policie teď dál vyslýchá 37letého muže, kterého v souvislosti s objeveným skladem zadržela. Podle informací České televize jde o jednatele firmy Carlogic zabývající se výrobou autokosmetiky. Právě v Opavě si údajně nechávala míchat a skladovat nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Firma sídlí na rozlehlém statku nedaleko Prahy a na svých internetových stránkách mimo jiné inzeruje prodej olejů a nabízí maloobchodní prodej za velkoobchodní ceny.

Václav Kučera v Událostech:

„Vyskytují se další případy otravy a přesně se ukazuje, co jsme tvrdili od samého počátku, že kontaminovaný alkohol se dostal mezi lidi, kteří ho mají doma, následně ho požijí a nám se pak složitě zjišťuje jeho původ a distribuce.“


Video Kauza metylalkohol pohledem Událostí
video

Kauza metylalkohol pohledem Událostí

Zlínská skupina kriminalistů prý bude mít jednoho hlavního vyšetřovatele, jemuž budou pomáhat kromě místních policistů také specialisté z celostátních útvarů. Tým Metyl při policejním prezidiu ve své práci i nadále pokračuje a má stále za úkol další expertizy, srovnávání jednotlivých případů a hledání souvislostí. Zatímco z otrav metanolem se stane podle Kučery „jeden velký případ“, zůstane několik dalších případů, které nesouvisí přímo s otravami, ale přišlo se na ně při dalším vyšetřování a kontrolách v souvislosti s částečnou prohibicí, kterou před týdnem vyhlásil ministr zdravotnictví. „Cílem je dávat dohromady ty, které spolu souvisí, a oddělovat je od ostatních,“ řekl Kučera.  

 

Policisté podle něj dosud zmapovali základní strukturu prodejců a těch, kdo nebezpečné nápoje zřejmě smíchali. Rozkrývání těchto aktivit je ale komplikované, protože se obě úrovně prolínají. „Nelze to popsat tak, že bych namaloval jednoduché schéma, kde nahoře stojí jeden a dál se to rozvětvuje. Tak to není. V určité úrovni kontaminovanou látku mezi sebou přepouštěli a patrně s ní různě kšeftovali, nebo si vypomáhali,“ upřesnil policista.   

K dnešnímu dni policie obvinila v souvislosti s metylalkoholem už 39 lidí. Nejvíce obviněných je z Moravskoslezského kraje, další jsou ze Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Karlovarského. Ve vazbě dosud skončilo čtrnáct lidí. Kvůli jedovatému alkoholu už v Česku zemřelo přes 20 lidí, lékaři navíc nevylučují, že se jejich počet ještě může zvýšit – v nemocnici totiž stále zůstávají asi tři desítky otrávených pacientů. Kvůli dodržování prohibice už policie provedla sto tisíc kontrol.