Výrobce letadel CASA nebyl jediný, kdo měl zájem o bitevníky L-159

Praha – Nakoupíme potřebné dopravní letouny a navíc se zbavíme nepotřebných českých stíhaček. Tak zněl hlavní argument členů Topolánkova kabinetu, proč stroje nakoupit právě od španělského výrobce a proč na zakázku za několik miliard nevypisovat výběrové řízení. Reportéři ČT ale zjistili, že kromě společnosti EADS byla ochotna odebrat bitevníky L-159 Alca i konkurenční italská společnost Alenia. Česko na nákupu letounů CASA podle odborných posudků prodělalo více než 650 milionů korun. 

Když Topolánkova vláda obchod za více než 3,5 miliardy dojednávala, jeden z jejích argumentů, proč armádní transportní letadla koupit právě od Španělů, zněl: pouze výrobce strojů CASA, společnost EADS, má zájem od české armády odebrat bitevníky L-159. Také se tak nakonec stalo. Tři letadla vojáci nakoupili, čtvrté vyměnili za pět českých stíhaček.

Právě tato směna byla zároveň argumentem ministerstva obrany i ministerstva financí, proč se na zakázku nevypisovalo výběrové řízení. Prostředníkem celé transakce mezi českou vládou a španělskou EADS byla společnost Omnipol. „Vzhledem k tomu, že byla naplněna priorita, že se zbavíme L-159, tak bylo nevypsání výběrového řízení v pořádku,“ potvrdil šéf státní kasy Miroslav Kalousek. „Byla to jediná seriózní nabídka, která byla na trhu, vše ostatní byly kecy,“ dodal. 

Podpis za miliardy na poslední chvíli

Nákup transportních letadel pro českou armádu schválila Topolánkova vláda v roce 2009, tou dobou už ale byla v demisi. Smlouva se španělskou společností EADS byla podepsána 7. května 2009, druhý den byl kabinet definitivně rozpuštěn. Z dosavadních závěrů výsledků policejního vyšetřování kauzy CASA vyplývá, že český stát při nákupu prodělal až 658 milionů korun.


Reportéři ČT mají k dispozici dokument, který dokazuje, že mimo tu španělskou existovala ještě minimálně další srovnatelná nabídka, a to od italské společnosti Alenia. Výrobce dopravních letounů Spartan české vládě nabídl, že je připraven bitevníky L-159 také odebrat. „Mohu vám potvrdit, že jsme nabídku učinili, ale nikdo z české vlády ani ministerstva obrany na ni nereagoval,“ uvedl zástupce firmy Alenia na dotaz ČT.

 

Dopis byl 30. dubna 2008, tedy rok před podpisem smlouvy se španělskou EADS, zaslán přímo Vlastě Parkanové a Mirkovi Topolánkovi. Jak bývalá ministryně obrany, tak expremiér se odmítli k této záležitosti vyjádřit.

Stíhačky L-159 ve Španělsku nikdy nelétaly

Kalousek italskou nabídku nebere vážně, nebyla podle něj závazná. „To si prověřte, jestli to nejsou jenom drby,“ radí politik. Zároveň připouští, že výměna L-159 byla z jeho pohledu hlavní motiv, proč s nákupem od Španělů souhlasil. „Jako finální český výrobek budou zavedeny do výzbroje španělské armády,“ obhajoval obchod ministr financí.

Jako člen vlády si ale mohl sám ověřit, že tuzemské bitevníky se do výzbroje španělského letectva nikdy nedostanou. Španělské ministerstvo obrany ČT potvrdilo, že o L-159 nikdy nemělo zájem. České výrobky skončily rozložené v hangáru zbrojařské firmy EADS.

Podle někdejšího šéfa Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslava Štefce byla výměna letadel pouze záminkou. „Jejím hlavním úkolem bylo vysvětlit, proč resort obrany neprovádí výběrové řízení na nákup letadel,“ tvrdí bývalý zaměstnanec ministerstva obrany.

Sečteno a podtrženo: 4,8 miliardy korun

Ministerstvo obrany (MO) zaplatilo za tři letouny CASA 3,6 miliardy korun, čtvrtý stroj vyměnilo za pět 5 českých bitevníků L-159 v hodnotě zhruba 850 milionů.

Ovšem dva české bitevníky s dvojím řízením, které byly směněny, pak chyběly našemu letectvu pro výcvik pilotů. Vojáci si je tudíž museli znovu postavit. To armádu stálo dalších 219 milionů.

MO poté pak ještě se zbrojařskou firmou Omnipol, která nákup zařizovala, uzavřelo samostatnou servisní smlouvu na letadla CASA. Ta byla ve výši 982,3 milionu. Celkem tak Českou republiku armádní zakázka přišla na 4, 801 miliardy korun.


Kvůli nákupu letadel CASA bývalou ministryni Vlastu Parkanovou stíhá protikorupční policie. Viní ji ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Tím, že nenechala udělat znalecký posudek na cenu letounů, měla stát připravit o 658 milionů korun. Že byla armádní zakázka předražená, tvrdí odborný posudek, který si nechala provést policie. Ke stejnému závěru došel také NKÚ.

Video Kauza CASA: České stíhačky chtěli i Italové
video

Kauza CASA: České stíhačky chtěli i Italové

Kauza CASA: České stíhačky chtěli i Italové

U19: 24.09.2012

Kauza španělských letadel Casa