Sdružení Život 90 přichází s jedinečnou kampaní proti týrání seniorů

Praha - Zhruba 300 nových případů týrání zaznamenala v roce 2011 krizová telefonní linka Senior telefon, kterou provozuje občanské sdružení Život 90. Ve více než polovině případů šlo o mezigenerační týrání, tedy situaci, kdy je starší člověk psychicky, fyzicky nebo ekonomicky zneužíván svými dětmi. Tisková konference sdružení Život 90 se koná v úterý 25. září 2012 v 11:00 hodin v Divadle U Valšů. Sdružení na ní představí jedinečnou komplexní kampaň proti týrání a zneužívání seniorů, připomene obecné trendy a zveřejní nejnovější data, která získalo z linky důvěry Senior telefon.

„Podobný počet, tedy 300 hovorů na krizové lince, očekáváme i tento rok,“ prohlásila vedoucí krizové pomoci a poradenství Jana Kosařová. Nejčastější je mezigenerační týrání, na druhém místě je pak týrání mezi seniory, kteří jsou partnery. Jedná se přitom jak o fyzické, tak i psychické týrání. „Objevují se ale i formy ekonomického týrání,“ zdůraznila Kosařová. 

Telefonní linka Senior telefon (800 157 157) je bezplatná a funguje nepřetržitě. „Tam se mohou senioři obrátit a rozebrat svou situaci,“ podotkla Kosařová. Senioři se ale mohou obrátit rovněž přímo na policii nebo krizovou linku. Poradit se mohou i v intervenčních centrech, jež zřizují kraje. „Ze zákona je v každém kraji jedno intervenční centrum,“ poznamenala Kosařová. Přímo do poradenského centra Života 90 chodí lidé hlavně preventivně. 

Kampaň proti týrání seniorů
Zdroj: ČT24

Mladší generaci chce sdružení oslovit přes Facebook

Na problematiku týrání seniorů má upozornit speciální kampaň sdružení Život 90. Probíhat bude formou billboardů a prezentací po celém Česku. „Chceme informovat širokou veřejnost o tomto jevu a vzbudit diskusi mezi laickou veřejností,“ konstatovala Kosařová. Akce by měla rovněž povzbudit seniory, aby se nebáli hovořit o své situaci. Sdružení se snaží oslovit mladší veřejnost přes Facebook

Tradiční benefiční představení pro Život 90 se koná 30. září 2012 ve Státní opeře Praha. Za účasti ministra zdravotnictví Leoše Hegera a první dámy Livie Klausové zde sdružení představí kampaň proti násilí na seniorech veřejnosti a ocení významné dobrovolníky a projekty, které v uplynulém roce nějakým mimořádným způsobem podpořily seniory, píše sdružení na svých stránkách.

Na tiskové konferenci v září vystoupí:

Jan Lorman, ředitel občanského sdružení Život 90
Jan Dobeš, náměstek ministra práce a sociálních věcí pro sociální začleňování a rovné příležitosti
Robert Pitrák, manažer sekce zdravotních a sociálních služeb Života 90
Jana Kosařová, vedoucí krizové pomoci a poradenství Života 90
Zuzana Křivánková, autorka kampaně proti násilí na seniorech