Lidovky.cz: Mnozí vysocí státní úředníci nepodali majetková přiznání

Praha - Desítky předních státních úředníků neodevzdaly v uplynulých letech svá majetková přiznání, jak jim to od roku 2008 ukládá zákon. Píše to server Lidovky.cz, který prověřil všechny centrální databáze majetkových přiznání klíčových státních zaměstnanců. V každém z nich prý chyběla čestná přiznání.

Ministerské úřady ale argumentují právě zákonem o střetu zájmů, podle něhož údajně vysoká funkce ve státní správě ještě nenutí úředníky přiznání předkládat. „Náměstci ministra obecně nemají povinnost podávat majetková přiznání,“ prohlásil například mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

Server zjistil chybějící přiznání některých úředníků nejen v elektronickém registru ministerstva školství, ale i ministerstva financí. Nedostatky našel i v registrech ministerstva zahraničí. Například mluvčí financí Ondřej Jakob přiznal, že v systému chybí přiznání za loňský rok, protože jsou teprve zpracovávána. „Předpokládáme, že budou vložena do konce září,“ řekl Jakob.

Majetková přiznání za uplynulý rok musejí ze zákona o střetu zájmů podávat politici a vysoce postavení úředníci každý rok do konce června. Podle zákona je povinen podávat majetkové přiznání i ten úředník, který nakládá s finančními prostředky vyššími než 250 000 korun, podílí se na veřejných zakázkách nebo rozhoduje ve správním řízení.

Za porušení zákona o střetu zájmů hrozí pokuta do výše 50 000 korun. Přestupky projednává v přenesené působnosti úřad obce, v jejímž územním obvodu má veřejný funkcionář trvalý pobyt. Příjem z pokut je pak příjmem rozpočtu dané obce, připomněl server.