Komunisté touží po náruči sociálních demokratů, ti je vítají

Praha - KSČM a ČSSD by měly v krajích po volbách vládnout v pevných koalicích, míní předseda komunistů Vojtěch Filip. Podpora KSČM, kterou ukazují předvolební průzkumy, v jeho očích prokazuje, že otevřená spolupráce levici nepoškodila. Místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek vzájemné vstřícnosti levicových stran přikyvuje, ČSSD by podle něj po volbách měla upřednostňovat levicové koalice před spoluprací s ODS.

Komunisté v dosavadních předvolebních průzkumech skórují vysoko, v případě jejich vyplnění by skončili ve většině krajů na druhém či třetím místě. Nyní vládnou v koalici ČSSD a KSČM v Moravskoslezském a Karlovarském kraji. V některých dalších krajích vládnou sociální demokraté s tichou podporou komunistů.

„I ty průzkumy veřejného mínění ukazují, že tam, kde jsme uzavřeli otevřené koalice, to nepoškodilo ČSSD ani KSČM, a myslím si, že to je důkaz pro to, abychom vytvářeli koalice otevřené s pevnou koaliční smlouvou,“ řekl Filip.

Podle šéfa komunistů jsou varování pravicových politiků před návratem komunistů k moci nesmyslná. „Spíše se jim nedaří používat tento argument, který působil na občany v minulosti. Ukazuje to na jejich nedemokratičnost, protože by měli respektovat vůli občanů a nevyhýbat se principu poměrného zastoupení,“ řekl.

„Může dojít k tomu, že se posílí zastoupení komunistů v krajských radách. Za sebe bych se spíše bál opakování příkladů koalic s ODS,“ prohlásil Zaorálek. Sociální demokraté podle něj nechají na krajských politicích, jaké koalice po volbách vytvoří. „Není to tak, že bychom stavěli nějaké hráze či zábrany,“ řekl.