Zemřel nestor českých anarchistů Jakub Polák

Praha - Zemřel známý český anarchista, squatter a ochránce práv Romů Jakub Polák. Podle politologa Ondřeje Slačálka podlehl v úterý krátce po svých šedesátých narozeninách rakovině. V posledních měsících před svou smrtí se muž angažoval například v případu vystěhování obyvatel z domů v Přednádraží v Ostravě-Přívoze.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jindřich Mynařík

Polák byl označován za nestora českého anarchistického hnutí. Za komunismu se pohyboval v undergroundu a disentu. Později stál u zrodu mnoha různých anarchistických organizací v České republice. Řadu let vedl čtrnáctideník (nyní čtvrtletník) A-kontra, který vydává Československé anarchistické sdružení. Redakce s ním spolupracovala do poslední chvíle, například právě na textu o ostravském Přednádraží, který ale nestačil dokončit.

Jindřich Šídlo, komentátor HN: „Jakubovi Polákovi šlo velmi zjednodušeně o spravedlnost, jakkoliv se spoustou jeho názorů a metod bychom mohli polemizovat.“ 


Aktivista se zabýval monitorováním násilné činnosti neonacistických skupin a právním zastupováním jejich obětí. Angažoval se v soudních sporech, týkajících se rasově motivovaných činů, například v případu Tibora Danihela, který utonul v důsledku útoku skupiny skinheadů v Písku v září 1993.

V roce 2000 převzal Polák v sídle Nadace Charty 77 cenu Františka Kriegla, kterou dostal kvůli svému trvalému a statečnému boji s předsudky a netečností policie i justice v případech rasově motivovaných vražd v České republice.

Video Komentář Jindřicha Šídla
video

Komentář Jindřicha Šídla