Rebelové ODS chtějí škrtat ve výdajích státu

Praha - Šestice rebelů z ODS navrhla rozsáhlé změny ve vládním stabilizačním balíčku. Místo zvýšení DPH chtějí další významné škrty ve výdajích státu. Mimo jiné by podle nich v příštím roce neměl narůst počet státních zaměstnanců o 1 400, tak jak to plánuje vláda. Po dnešním jednání pracovní skupiny v Kramářově vile - i za účasti předsedy strany Petra Nečase - to oznámil zástupce rebelů Marek Šnajdr. 

„Z jednání mám velmi dobrý pocit, posouváme se kupředu,“ řekl ČT Šnajdr. Lídři ODS se s rebely dohodli i na tom, že vláda připraví analýzu toho, jak jednotliví ministři plní či neplní koaliční smlouvu. Občanští demokraté nedávno kritizovali ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) za to, že neplní koaliční program ve svém resortu a nepřinesl změny ve financování zdravotnictví. „Nechceme, aby v době šetření, kdy skutečně redukujeme administrativu státu, došlo k tomu, že počet státních zaměstnanců naroste asi o 1 400. Jenom to je úspora asi půl miliardy korun,“ uvedl Šnajdr.

Pracovní skupina ODS podle něj nyní má na stole návrhy, které řeší větší polovinu balíčku, jímž chce vláda posílit státní rozpočet o zhruba 25 miliard korun. Zvýšení DPH, které dosud rebelové odmítají, má přinést asi 16 miliard korun. „Předložili jsme několik návrhů, které znamenají významnou část řešení problému. Některé předložili i naši kolegové, to znamená, že se posouváme k řešení problému,“ řekl Šnajdr. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil schůzku za jedno z pracovních jednání, od nějž nečekal uzavření vnitrostranické debaty o změnách ve vládním balíčku.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Reportáž Jitky Szászové

u 27.09.2012

Vyjádření Marka Šnajdra o stanoviscích

Zástupci rebelujících poslanců zopakovali, že místo zvyšování daní vidí prostor pro posílení rozpočtu v dalších škrtech, mimo jiné v nákupu služeb státních úřadů, administrativě a provozních výdajích státu. Chtějí také státní dluh snížit dalšími privatizacemi státního majetku.