Zlatý decibel ocení nejšetrnější projekty k našim uším

Praha – Jaké projekty mají nejslibnější budoucnost v boji proti nadměrnému hluku? Odpověď se veřejnost dozví z galavečeru v Poslanecké sněmovně, která hostí vyhlášení výsledků soutěže Zlatý decibel. Odborná porota v ní vybere nejzdařilejší projekty, které postoupí do celoevropského finále v Paříži. Šanci postoupit má několik projektů, součástí vyhlášení je ale i „anticena“, která náleží projektům s nejhoršími dopady na hlukovou hygienu.

Mezinárodní soutěž pořádá Národní protihluková observatoř spolu s česko-izraelskou meziparlamentní skupinou, záštitu převzal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Na české úrovni se soutěž pořádá už od roku 2007 a pravidelně se jí účastní také zástupci z Dánska, Německa nebo Polska. Na galavečeru ve sněmovně kromě vyhlášení výsledků vystoupí například prezident Evropské protihlukové federace Damáso Marrades, zástupci EU, českých ministerstev nebo pražského magistrátu.

Na letošním ročníku se výrazně angažují francouzské instituce. Právě odtud totiž pochází vážný kandidát na cenu v jedné z kategorií. Přímo v Paříži úřady zavedly půjčovné nejen kol, ale také elektromobilů. Uleví se tak frekventovaným ulicím a lidem, kteří se pohybují v jejich blízkosti. „Bylo do něj investováno přes 40 miliard, vedle toho jsou některé české projekty za desítky korun, ale jsou do soutěže zařazeny taktéž, protože mají podobný význam. Nicméně tento pařížský projekt patří určitě mezi favority, je světově unikátní,“ řekl prezident soutěže Ivo Vaněk.  

Do soutěže se mohly přihlásit jak soukromé firmy, tak také města, vzdělávací instituce nebo provozovatelé dopravy, a to vždy v příslušných kategoriích.

Jak přiznal organizátor a prezident Národní hlukové observatoře Ivo Vaněk, v České republice stále chybí zákon o hluku, který vládě uložila k vypracování Evropská unie už před 6 lety. Ministerstvo zdravotnictví teď vyhodnocuje připomínky k věcnému návrhu. „Bude velmi ostrá diskuze i s veřejností, co by měl obsahovat a co ne, nejdůležitější ale je tady mít zákon, který na jedné straně dá každému občanovi více pravomocí, ale bude po něm vyžadovat více zodpovědnosti,“ dodal Vaněk.

Ivo Vaněk, prezident soutěže Zlatý decibel; Národní hluková observatoř:

„Kdybychom si řekli, že chceme ze dne na den starou hlukovou zátěž odstranit, znamenalo by to ze státní pokladny uvolnit 600 až 800 miliard korun, což je nepředstavitelná částka a myslím, že ten proces bude nutné rozmělnit na několik desítek let.“