OVM k pátrání po otráveném alkoholu: Zatím jen jeden zdroj

Praha - Dva obvinění muži v kauze otrav alkoholem byli podle dosavadních informací policie jediným zdrojem jedovaté směsi. Státní zástupce Roman Kafka, který vyšetřování dozoruje, v Otázkách Václava Moravce upřesnil, že policie se zajímá i o společníky hlavních obviněných včetně vysoce postavených distributorů. Spolupracuje i s kolegy v Polsku a na Slovensku.

„Momentálně nemáme poznatky o žádném dalším zdroji té metanolové nákazy než opavském z přelomu srpna a září tohoto roku,“ řekl Kafka. Policie podle něj každý den zjišťuje nové poznatky o tom, jak se otrávená směs šířila v České republice. Kafka nicméně zdůraznil, že policie ani jeho úřad není tak naivní, aby dva obviněné muže považoval za špičky lihové mafie v České republice. „Je to spíše nezdařený projev, nezdařený akt části obchodníků s pančovaným lihem na území ČR,“ řekl. Jedna z verzí vyšetřování podle něj počítá s tím, že hlavní obvinění měli další společníky. „Samozřejmě nás zajímají i osoby na úrovni vysoce postavených distributorů,“ řekl.

„Je to jedna ze stop, ale v souvislosti s tím naším hlavním šetřeným trestným činem obecného ohrožení bych to považoval nyní prakticky za vyloučené. Myslím, že by byli sami proti sobě,“ řekl Kafka na dotaz Václava Moravce, zda se na metanolové mafii mohl podílet i oficiální trh s lihovinami a oficiálně fungující likérky.

Policisté v souvislosti s metanolovou kauzou obvinili v minulých dnech dva lidi z Moravskoslezského kraje z obecného ohrožení. Úmyslně podle nich namíchali otrávenou směs a přes distributora alkoholu ze Zlína ji uvedli do oběhu. Obviněným hrozí 12 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Na českém trhu může být podle policie až 15 000 litrů nebezpečného alkoholu. Podle Kafky bude nejtěžším úkolem policie spojit jednotlivé oběti závadného alkoholu s původci otrávené směsi. Neuvedl, kolik nebezpečného alkoholu už má policie pod kontrolou.

Rusko zakázalo prodej českých lihovin, které se vyrobily mezi letošním 1. lednem a 26. září. Podle hlavního ruského hygienika se musí alkohol, který už v prodeji byl, znovu schválit. Země tak rozšířila původní omezení, které se vztahovalo na dovoz tvrdého alkoholu z Česka.