Jen 2 % lidí přispívají na charitu pravidelně, Mince denně to má změnit

Praha – Humanitární organizace ADRA spustila kampaň na podporu svého nového programu Mince denně. Společnost chce změnit stav, kdy na charitu přispívá podle průzkumu STEM/MARK více než polovina (53 procent) Čechů, avšak ani ne dvě procenta dávají peníze pravidelně příkazem z účtu. Pravidelné dárcovství je podle zástupců ADRA pro neziskové organizace klíčové a pomáhá jim lépe plánovat pomoc. V programu Mince denně mohou lidé přispívat částkami od 30 korun měsíčně.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Viktor Chlad

„Je pro nás důležité vybudovat širší základnu pravidelných dárců. Pro organizace znamená pevná základna jednu z klíčových oblastí jistoty a růstu,“ uvedla koordinátorka kampaně Michaela Kreuterová. Z programu Mince denně půjde třetina na domácí projekty, třetina na projekty zahraniční a třetina na rozvoj a chod organizace ADRA. Tato organizace provozuje deset dobrovolnických center ve 27 městech a působí ve 125 zemích světa.

Češi jsou v současnosti štědří hlavně v případě nečekaných katastrof, využívají přitom rádi dárcovské SMS (DMS) zasílané přes mobilní telefony. Téměř polovina dotazovaných ale podle průzkumu na charitu nepřispívá vůbec, protože si to podle svého vyjádření nemohou dovolit. Průzkum také zjistil, že třetina lidí uvedla, že současná špatná ekonomická situace ovlivnila jejich ochotu přispívat na charitu.

Pracovníci organizace ADRA
Pracovníci organizace ADRA

Ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová uvedla, že je třeba, aby veřejnost začala pravidelnou podporu vnímat jako přirozenou věc, jako tomu je v zemích na západ od hranic. Dárcovství podporuje například webový portál www.darujspravne.cz. Podle jeho informací představoval loni průměrný dar na osobu asi 12 000 korun, což je asi čtyři procenta hrubého ročního platu. Z daňového základu si Češi minulý rok odepsali víc než 1,3 miliardy korun, uvedlo Fórum dárců. Dary si z daní odečítá víc než 113 000 Čechů. Drobné dary si většinou lidé neodečítají.

Ředitel ADRA Jan Bárta: "Český dárce je štědrý ve chvíli, když něco proběhne médii, ale kolem nás jsou lidé potřební v průběhu celého roku."

Koordinátorka programu Mince denně Michaela Kreuterová: "Díky pravidelným dárcům jsme schopni flexibilně reagovat, v případě humanitárních katastrof můžeme ihned uvolnit nějakou částku, která je potřeba."


Oblíbená je v tuzemsku dárcovská SMS, která v Česku existuje osm let. Lidé v Česku poslali už skoro 14 milionů dárcovských textových zpráv DMS. Na dobročinné projekty či pomoc po přírodních katastrofách tak přes svůj mobilní telefon dosud věnovali víc než 377,34 milionu korun.

Video Adra spouští Minci denně
video

Adra spouští Minci denně