Drábek se diví. Šišku odvedli bez vysvětlení i jakýchkoliv dokumentů

Praha – Přišli a bez jakéhokoliv zájmu o další dokumenty odvedli dva úředníky s tím, že ostatním nic bližšího ohledně důvodů nesdělí. Ministr práce Jaromír Drábek je stále rozčarovaný z postupu protikorupční policie, která v pondělí zadržela a obvinila Drábkova náměstka Vladimíra Šišku a šéfa odboru IT Milana Hojera. V Interview ČT24 znovu vytýkal policistům, že základní informace o důvodech zatčení úředníků prvně slyšeli novináři a nikoliv ministerstvo. Drábka také udivilo, že si policie v případu údajného podplácení neodnesla z úřadu jediný dokument. „To mi připadá zvláštní, ale jsou to pouze nějaké indicie, které teď nemám možnost blíže vyhodnocovat. Nemám dost informací,“ zmínil ministr.   

Policie nezabavila v kancelářích obviněných úředníků ministerstva práce a sociálních věcí žádné předměty ani dokumenty. Ministra Drábka ale nejvíce udivil způsob, jakým policie komunikovala s pracovníky ministerstva, kteří se snažili dozvědět důvody zadržení. V době příchodu 8 příslušníků protikorupční policie byl na setkání s veřejností v Ústeckém kraji a náhlou záležitost proto řešil ředitel kabinetu.

„Řediteli bylo řečeno, že nemá právo na žádné informace. To já považuji za skandální a neomluvitelné. Na přímý dotaz svého nejbližšího podřízeného, který se mým jménem ptal, proč ti lidé byli odvedeni, se nám nedostalo odpovědi a poté to oznámil veřejně policejní mluvčí,“ popsal Drábek s tím, že si je vědom chování policistů v souladu se zákonem, utajování před zástupci ministerstva ale považuje za přinejmenším podivné.

Jaromír Drábek:

„Já vím, že na to nemám žádný zákonný nárok, ale možná je třeba se nad tím zamyslet, protože je zvláštní, když ministr neví, z čeho a proč byl obviněn jeho náměstek a dovídá se to prostřednictvím médií.“


Policie zatím nadřízeného obou obviněných pracovníků nekontaktovala, sám je ale připraven jakkoliv spolupracovat. Pokud se prý objeví jasný důkaz o uplácení ze strany svého náměstka, opustí Drábek svůj úřad, jak už během úterý zmínil. „Dvacet let jsem pracoval v soukromém sektoru a myslím, že bych v něm mohl bez problému působit i nadále,“ řekl.

Šéf resortu cítí plnou politickou odpovědnost za to, že Šišku na resort přivedl. Stále přitom věří, že jeho dlouholetý spolupracovník je nevinný. „Nerozumím tomu obvinění, neumím si představit, že první náměstek podplatil někoho, neumím si představit, proč by to dělal, za jakým účelem, v jaké souvislosti,“ odpovídal.

„Vše, co se dozvím, bude vědět i premiér“

S Drábkem se kvůli celé kauze sešel už v pondělí premiér Petr Nečas. „Obvinění úředníků je podle šéfa kabinetu velmi závažné. Pan premiér ode mě chtěl slyšet moje hodnocení, můj pohled na věc. Řekl jsem, že pokud budu mít nějaké nové informace, tak ho budu informovat, což samozřejmě splním,“ dodal Drábek.

Drábek už stihl podepsat odvolání svého prvního náměstka Šišky. Prozatím má platnost na dobu trestního stíhání, k předání ale prozatím nedošlo. Výkonem funkce ministr pověřil šéfa svého kabinetu Zdeňka Kadlece.


Policie má údajně pro stíhání obou úředníků dost přímých i nepřímých důkazů. Člověka, který měl od nich peníze převzít, ale zatím z ničeho neobvinila. Okamžité odvolání ministra požadují po premiérovi sociální demokraté. Strana chce navíc audit zakázek resortu a vznik sněmovní vyšetřovací komise. „Téměř každý týden dostávám od předsedy ČSSD výzvu k rezignaci, je to jen jeden kamínek v mozaice,“ komentoval Drábek.

Jaromír Drábek a Vladimír Šiška
Zdroj: ČT24

Drábek pracoval se Šiškou léta, ani jako ministr neváhal

Jaromír Drábek a Vladimír Šiška se znají roky a spolupracovali ve většině funkcí, které Drábek zastával. Kdysi dnešní ministr vedl Hospodářskou komoru a Šiška byl jeho tajemníkem. Poté společně založili taktéž soukromou firmu. Na ministerstvo si ho Drábek přivedl s pověstí schopného manažera.

Jako prvnímu náměstkovi mu svěřil dozor nad největšími zakázkami, které úřad rozděloval. Šiška tak mimo jiné rozhodoval, které firmy se budou účastnit třímiliardové zakázky na nový systém výplaty sociálních dávek. Její okolnosti v současnosti taktéž prověřuje protikorupční policie. Kromě toho dohlížel na rozdělování dalších milionových obchodů - například na informační systémy.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24