Prokázání drog za volantem se má zpřísnit – méně posudků, trest ihned

Praha – Policisté přiznávají, že působení návykových látek je stále častějším důvodem úmrtí na silnicích. Usnadnit jejich práci by mohla novela zákona, zajišťující výrazně rychlejší a jednoduší vyšetřování zdrogovaných řidičů. Až dosud totiž musela policie i soud vliv chemických látek na autonehodu složitě dokazovat, mimojiné i za pomoci nákladných znaleckých posudků. Nyní má dojít ke zjedodušení. Pokud novinka projde, každý řidič, který způsobí havárii a policisté mu na místě zjistí účinek návykové látky, musí automaticky počítat s trestem.

Novelu představili poslanci koaliční strany LIDEM. Ve spolupráci s dopravní policií tím reagují na množící se případy drog za volantem. Jen letos už policie chytila téměř tři tisíce řidičů pod vlivem drog, práci jim přitom komplikuje současný zákon, podle kterého nestačí pouze zjistit výskyt drogy v těle řidiče, ale musí prokázat přímo její vliv na nehodu. Dokazování přitom stojí čas i peníze.

Nejen ministr dopravy a člen navrhující strany Pavel Dobeš proto usiluje o to, aby řízení pod vlivem drog policisté řešili rychle a razantně. Podle šéfa dopravních policistů sice při zavhycení takových řidičů převládají lehké drogy jako marihuana. Právě ta ale stála například za nehodou v Opavě, kde se střetl řidič pod vlivem marihuany s mužem, který pro změnu pil alkohol. Výsledkem bylo pět mrtvých osob.

Dosud nestačilo drogu u řidiče najít. Psychologický či toxikologický znalec musel navíc prokázat, že měla vliv na nehodu. Nově by určité množství drogy v krvi znamenalo automatický postih.


V současné praxi přitom mohou nastat hned dvě paradoxní situace. U přestupkového řízení dostane řidič vyšší trest než u soudu. Pokud se navíc jeho případ nevyřeší do roka, je považován za promlčený. Vyšetřování prodlužují zejména zdlouhavé a drahé posudky znalců. „V konečném důsledku se ten toxikologický znalecký posudek může vyšplhat až do řádu deseti tisíc korun,“ přiznává Petr Hrdlička z Krajského úřadu Olomouckého kraje.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Každá policejní hlídka by měla mít v autě tester na výskyt návykových látek, který ihned na místě pomocí přístroje vyhodnotí. Ne každý zastavený řidič se ale zkoušce na drogy musí podrobit. Policie k tomu vyzývá jen při podezřelém chování. Přestože drogy se dají odhalit v krvi i po několika dnech, vliv na řízení už ale mít nemusejí. Do jaké míry bude policie tolerantní, upraví vyhláška. „U normálních drog se to pohybuje kolem třech dnů, u marihuany je ta zjistitelnost až 10 dní,“ popsal toxikolog Jaroslav Zikmund.

Novelu silničního zákona posoudí ostatní ministerstva, do měsíce navrhované změny zamíří přímo na vládu. Ministr dopravy Dobeš je přesvědčen, že ve sněmovně projde hladce. Mimo jiné prý i proto, že s nimi souhlasí zástupci ze všech parlamentních stran.