Vondra: Švédsko chce dlouhý nájem gripenů, ČR ekonomické řešení

Praha - Při jednáních o pokračování nadzvukových gripenů ve vojenském letectvu má Švédsko zájem na co nejdelší smlouvě. Češi se zase snaží o ekonomicky výhodné řešení. Ministr obrany Alexandr Vondra to řekl na zasedání sněmovního výboru pro obranu s tím, že vyjednávací pozice Česka je podle něj nevýhodná. Češi totiž deklarovali úmysl i nadále chránit své nebe vlastními silami. Jednání pro ČR komplikuje i dosavadní spokojenost letectva se stíhačkami Gripen.

Vláda deklarovala úmysl i nadále zajišťovat ochranu vzdušného prostoru vlastními prostředky. V posledních letech k tomu armádní piloti využívají švédské gripeny. Podle Vondry je jejich nasazení v zásadě bezproblémové. „Na straně letectva ČR je s ním, dá se říct, spokojenost,“ uvedl. „Při vědomí těchto dvou tezí, které jsem řekl, (…) je to absolutně, ale absolutně z povahy věci strašně nevýhodné pro českou stranu,“ dodal Vondra.

Strany mají na další vyjednávání čas do konce listopadu

Ministerstvo obrany má od vlády mandát k jednání o pokračování pronájmu gripenů do konce listopadu. Podle Vondry se mandát týká překlenovacího období, které by mělo předcházet dlouhodobějšímu řešení ochrany českého nebe. „Je evidentní, že švédská strana má zájem o co nejdelší nebo takové řešení, které by jí nejenom vrátilo náklady, které do toho dala, ale aby z toho měla i profit,“ objasnil Vondra. Jeho vyjednávací tým se naopak bude snažit o „maximálně ekonomicky výhodné“ řešení, dodal.

Vondra na konci září jednal v Ostravě se švédskou ministryní obrany Karin Enströmovou. Po schůzce řekl, že Českou republiku neuspokojila zatím poslední švédská nabídka podmínek dalšího pronájmu nadzvukových stíhaček. Strany mají na další vyjednávání čas do konce listopadu. Pokud Švédsko nenabídne výhodnější cenové podmínky, ČR vyhlásí nový tendr na zajištění ochrany vzdušného prostoru. Do výběrového řízení se budou moci zapojit i další výrobci a dodavatelé stíhaček.