Analýza DNA vězňů vyřešila 16 neobjasněných vražd

Praha - Genetici dokončili analýzu vzorků DNA, které policie v roce 2007 odebrala téměř sedmnácti tisícům vězňů. Porovnali je s národní databází a zhruba tisíc profilů se shodovalo se stopami z neobjasněných trestných činů. Kriminalisté už díky tomu vyřešili několik odložených případů, a to včetně vražd. Česká televize má výsledky analýzy k dispozici.

Tisíce vzorků DNA vědci analyzovali a srovnávali pod vedením genetika Romana Hradila. Policie teď má vodítko ke stovkám nedořešených případů. Například šestnácti vraždám nebo devětadvaceti znásilněním. Za mříže se tak musely vrátit desítky recidivistů. Mimo jiné i nově usvědčení vrazi.

Kriminalistům například 16 let unikal vrah pětapadesátileté ženy z Ústí nad Labem. Dosud neznámá stopa DNA z místa činu patří muži z Litvínova. Přišlo se na to, když pachatel musel před lety ve vězení odevzdat vzorek DNA. Například v Americe ale loni díky analýze DNA propustili i desítky lidí z vězení. Někteří dokonce unikli z cely smrti.

Vzorek museli v roce 2007 odevzdat všichni vězni. Zastal se jich ale Úřad pro ochranu osobních údajů, který nedávno nařídil vymazání části národní databáze DNA. „Souhlasíme s tím, že se odebírají vzorky DNA u spáchání závažných trestných činů, jako je třeba vražda, ale v každém případě nesouhlasíme s tím, aby se stíraly vzorky DNA podezřelým a těm, kteří spáchají nezávažné trestné činy,“ uvedl předseda úřadu Igor Němec.