Lesy jsou plné hub - najít se dají skoro všechny druhy

Praha – Po dvou podprůměrných měsících začaly u nás konečně pořádně růst houby. V lesích a na lukách teď mohou houbaři najít skoro všechny druhy a jinak by tomu nemělo být ani v příštích týdnech. Nejlepší situace je v jižních a severovýchodních Čechách, na Českomoravské Vysočině a také ve Středočeském kraji.

Stále ještě hojně rostou druhy, které se dají považovat za letní. To se týká například hřibů, holubinek, ryzců nebo muchomůrek. Ve velké míře se ale objevují už i podzimní houby, například hodně sbírané čirůvky nebo pavučince, které jsou naopak nejedlé až jedovaté. „Chtěl bych varovat zejména před pavučincem hajním. Lidé tuhle houbu často sbírají, protože si jí pletou s čirůvkou fialovou,“ podotkl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.   

Růst začaly také lišky, choroše nebo píchavky a stále je možné najít také žampiony. „Hodně lidí nám do poradny nosí žampion zápašný, který je mírně jedovatý. Je třeba na něj dávat pozor,“ uvedl Landa. 

Video Rozhovor s mykologem Jaroslavem Landou
video

Rozhovor s mykologem Jaroslavem Landou

Růst hub by neměl výrazně zpomalit ani v dalších týdnech. „Nesmějí se objevovat silnější ranní mrazy, ale to nečekáme. Houbám by taky mohlo začít být sucho, ale podzim má pro houby tu výhodu, že je kratší den, a to sucho tedy není tak velké,“ dodal mykolog.