Zaorálek: Drábkův slib je trik, MPSV měl převzít krizový manažer

Praha – Avizovaný slib odejít z postu ministra na konci měsíce prý Jaromíra Drábka k ničemu nezavazuje a může jít o trik k zahlazení pokračujících zakázek, tvrdí místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Připomněl, že „ústava zná pouze demisi“ a krok ministra, který oznámí, že za měsíc odejde, ho k ničemu nezavazuje. Ihned po zatčení a obvinění svého náměstka z uplácení měl Drábek podle místopředsedy ČSSD rezignovat, pozastavit běžící zakázky a přenechat ministerstvo krizovému manažerovi.

Místopředseda ČSSD poznamenal, že Drábek a Šiška byli přáteli a již dříve spolu podnikali v oboru informačních technologií. Sociální demokraté se proto obávají, že ministr bude v Šiškou započatých projektech pokračovat. „Policie není schopna zastavit finanční toky (na ministerstvu),“ konstatoval Zaorálek.

Podle místopředsedy ČSSD Jeronýma Tejce je právě oblast informačních technologií novým způsobem, jak se i nelegálně obohatit na penězích ze státní pokladny. Dříve firmy vydělávaly vysoké částky hlavně na právních a marketingových službách, nyní již policie a veřejnost tento způsob zná, podotkl Tejc.

Pokud Drábek z funkce opravdu odejde, měl by se novým ministrem práce a sociálních věcí stát nezávislý odborník, řekl novinářům vedoucí sociální komise ČSSD Martin Potůček. Nový šéf úřadu by měl mít „zkušenosti z oblasti, která není vůbec jednoduchá“, poznamenal Potůček. Ministr by také měl odpovědně hájit zájmy lidí, prohlásil.

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD:

„Tady se jedná o miliardové částky a všechny ty věci jsou v chodu. Kdyby se dělo to, co má, tak by tam přišel krizový manažer, zastavil zakázky, z ministerstva by museli odejít lidé takto spojeni s panem Drábkem a Šiškou. Tady slyším nesmyslné výroky – počkejme, jak dopadne soud. Ten bude za dva roky a do té doby půjdou peníze těm lidem dál.“


Drábkova prvního náměstka a dlouholetého spolupracovníka Šišku i šéfa ministerského odboru informatiky zadržela policie v pondělí přímo v úřadu. Drábek ve středu oznámil, že kvůli kauze skončí ve funkci. Ministerstvo je připraveno sporné zakázky prověřit. ČSSD volá po Drábkově hlavě delší dobu, a to třeba kvůli zavádění nových systémů pro vyplácení dávek či kvůli sKartám.

Video Brífink ČSSD k situaci na MPSV
video

Brífink ČSSD k situaci na MPSV