Školám se nelíbí, že musí hlídat děti o polední přestávce

Praha – Od září platí nová vyhláška, podle které musí školy hlídat děti během přestávky mezi dopoledním a odpoledním vysíláním, pokud o to jejich rodiče požádají. Školy si ale stěžují, že na to nemají dostatek prostor a ani peněz. Ministerstvo kontruje, že nová vyhláška vznikla na přání rodičů i samotných škol.

Mezi dopoledním a odpoledním vyučováním mají školáci i hodinovou pauzu. Výhodu mají ty školy, kde fungují školní kluby. I ty ale mají omezenou kapacitu, třeba v jesenické škole se o polední přestávce sejde v jedné místnosti i sto dětí, na které dohlížejí dvě vychovatelky. Na jiných školách ale podobné prostory nemají – zatím s dětmi vychovatelky mohou chodit ven, ale až bude zima a špatné počasí, tak tato možnost padne. 

Na více dětí také musí dohlížet více učitelů, jenomže ředitelé jim nemohou zaplatit peníze navíc, protože žádné nedostali. Učitelé tak dozor dělají zadarmo. Podle mluvčího ministerstva školství Marka Zemana ale samotné hlídání souvisí s pedagogickou činností učitelů, proto školy peníze navíc nedostanou. Některé školy tudíž riskují a o poledních přestávkách děti prostě nehlídají - jejich ředitelé ovšem na kameru mluvit nechtějí.