Kubice: Proti trhu s drogami by pomohl stejný postup jako u metanolu

Cheb – Úzká spolupráce státních orgánů, díky které se během několika málo dní podařilo odhalit viníky metanolové aféry, by pomohla také při potírání drogové kriminality v českém pohraničí. Na své návštěvě Chebu to řekl ministr vnitra Jan Kubice. Celých 40 procent v ČR zabavených drog se totiž našlo u hranic s Německem a podle odhadu Národní protidrogové centrály je to jen osmina až šestina skutečně vyrobeného množství. O boji proti drogám jednal Kubice také ve čtvrtek ve Varšavě s polským ministrem vnitra Jackem Cichockým.

Podle Kubiceho pátrání po vinících metanolových otrav ukázalo, že úzká spolupráce všech státních orgánů vede k efektivnímu potlačování kriminality; zdroj závadného alkoholu se totiž podařilo najít během pěti dní. „Podobně bychom měli postupovat i u drogové kriminality a zapojit do boje s ní hasiče, inspekce i živnostenské orgány. Je to celospolečenský problém,“ uvedl v Chebu ministr vnitra.

Karlovarský kraj patří mezi oblasti, kde se nejvíce pěstuje marihuana a vyrábí pervitin. Většina produkce přitom míří do Německa. Dumpingové ceny ale mohou k drogám, které se zde vyrábějí, přivést i české zákazníky. V Karlovarském kraji dosud neexistuje speciální oddělení drogové kriminality, v každém okresu však pracuje tým, který se zabývá zejména touto problematikou.


Podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Fridricha se před dvěma lety našly v Karlovarském kraji dvě velké výrobny pervitinu s kapacitou výroby nad jeden kilogram. Loni už to bylo šest a jen za letošní pololetí čtyři. Opakovaně se také nacházejí i indoorové pěstírny konopí. A to přesto, že před třemi lety ředitel centrály rozeslal 30 000 lidí v západním pohraničí dopis, kde je varoval před riziky pronajímání prostor pro účely pěstíren.

„Celých 60 procent kapacity protidrogové centrály je směřováno do severozápadních Čech,“ upozornil její šéf Fridrich. Policejní prezident Martin Červíček potom dodal, že policie chce - i s ohledem na drogovou kriminalitu – určovat počty policistů v jednotlivých krajích.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Vznikne i česko-polský protidrogový tým

Česká republika se často potýká s problematikou drogové kriminality také na hranicích s Polskem, sdělilo ministerstvo vnitra. Loni vzrostl počet drogových zločinů v této oblasti o více než čtvrtinu na 504 případů. Kubice proto ve čtvrtek jednal o drogách se svým polským protějškem Cichockým.

Drogovou kriminalitou se bude zabývat česko-polská pracovní skupina, jejíž vznik inicioval v květnu polský ministr Cichocki. Příští rok na jaře chce Cichocki také uspořádat jednání ministrů vnitra Polska, Česka a Německa o drogách či krádežích aut v pohraničí.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny