Klaus nepřímo podpořil Zemana, Schwarzenberga kritizoval

Praha – Prezident Václav Klaus nepřímo podpořil Miloše Zemana v lednové prezidentské volbě. V rozhovoru pro zítřejší Lidové noviny Klaus řekl, že bývalého premiéra na rozdíl od ostatních kandidátů považuje za politika. Staré strategické spojenectví z konce 90. let, proslavené například opoziční smlouvou, tak, zdá se, znovu ožívá.

„Proč bych nemohl, vy sám říkáte nepřímo, podpořit Miloše Zemana? Já respektuji politiku a pro mě Miloš Zeman z přehršle dnešních kandidátů je jediným politikem,“ uvedl Klaus v rozhovoru. Zemana Klausova slova viditelně potěšila: „Velké osobnosti se vyznačují tím, že vyslovují podporu i těm, s jejichž názory často nesouhlasí, pokud se domnívají, že umí dělat svoje řemeslo,“ uvedl bývalý premiér. 

Zaskočen je naopak místopředseda Senátu a prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka: „Můžeme se také bavit, že si oba pánové vzpomněli na opoziční smlouvu číslo dvě,“ uvedl Sobotka. Předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS) postoj Klause nepřekvapil, protože už prý tento názor od prezidenta slyšela: „Že mě to trochu mrzí, tak to mě mrzí, a to je asi všechno co k tomu mohu dodat,“ řekla Němcová v Interview ČT24.

Klaus rovněž v rozhovoru kritizoval ministra zahraničí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, který se také uchází o Hrad. Současný prezident ho ale nepovažuje za českého politika: „Minimálně ho nepovažuji za českého politika, protože jeho poslední lapsus s tvrdým a měkkým i ve slově celý je téměř fascinující,“ řekl Klaus. Schwarzenberg na Klausova slova reagoval prohlášením, že si pamatuje dobu, kdy byli čeští spisovatelé vyloučeni kvůli židovskému původu, pak zase byli z národa vyloučeni potomci kulaků a teď to prý padlo na něj.

Video Reportáž Petra Vaška
video

Reportáž Petra Vaška

Do prezidentského klání, jehož první kolo se bude konat 11. a 12. ledna příštího roku, se může přihlásit kandidát, který od lidí nastřádá 50 tisíc podpisů. Další variantou je deset podpisů od senátorů nebo 20 podpisů od poslanců. Potřebné podpisy už nasbírali Jan Fischer, Miloš Zeman, Zuzana Roithová, Jana Bobošíková a také Vladimír Dlouhý. Podpisy od senátorů nebo poslanců už mají Karel Schwarzenberg (TOP 09), Jiří Dienstbier (ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS).