Vláda ztratila většinu 118 hlasů vlastními činy, míní Klaus

Praha - Podle prezidenta Václava Klause si Nečasova vláda svými vlastními činy způsobila ztrátu bezpečné většiny 118 hlasů v parlamentu, kterými disponovala zpočátku svého volebního období. Premiér i představitelé dalších koaličních stran by z toho proto měli vyvodit „zásadní závěry o svém vládnutí“, uvedl Klaus v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny. Zmínil se také o svém vetu důchodové reformy, která je podle jeho slov sporná a nebude mít velký efekt. 

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Richard Gardner

„Prostě vláda s podporou 118 se může chovat jinak než vláda s podporou 101. To asi ne úplně domysleli a teď sklízejí výsledky,“ řekl prezident a odmítl, že by vládě házel „pod nohy klacek v podobě veta důchodové reformy“. „Ta důchodová reforma je velmi sporná, říkám to opakovaně, doporučil jsem zvážit znovu něco, co v naší společnosti vyvolává velké vášně,“ uvedl. Důchodovou reformu je prezident ochoten nazvat změnou, ale nikoli reformou. Podle něj není racionální a nebude mít velký efekt.

Klaus nedávno zablokoval jednu z prováděcích norem k připravovanému druhému pilíři důchodové reformy. Veto zdůvodnil tím, že o důchodové reformě neexistuje potřebná shoda v odborné sféře, na politické scéně, ani ve společnosti. Vládě tak zkomplikoval život, kabinet má totiž problémy hlavně s tím, že několik poslanců Nečasovy strany už jednou potopilo vládní stabilizační balíček daňových změn. Nyní se vyjednává o tom, zda jej znovu podpoří ve chvíli, kdy jej vláda předložila znovu a spojila s ním svou důvěru.


Spojením důvěry s hlasováním o daňovém balíčků se vláda podle Klause sama vmanévrovala do složité pozice. „To, že někdo vyhrožuje a spojuje to či ono, druhé, třetí, čtvrté, páté hlasování s hlasováním o důvěře vládě, to jsem nevymyslel já,“ poznamenal. Nečas se podle něj staví do role, která mu neprospívá a která jeho pozici podkopává.

Klaus v rozhovoru také nepřímo podpořil bývalého premiéra Miloše Zemana v lednové prezidentské volbě a kritizoval ministra zahraničí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Podotkl, že Zemana na rozdíl od ostatních kandidátů považuje za politika. Schwarzenberg pro něj není „minimálně český politik, protože jeho poslední lapsus s tvrdým a měkkým i ve slově celý je téměř fascinující“, řekl Klaus.

Video Klaus proti kabinetu Petra Nečase
video

Klaus proti kabinetu Petra Nečase

Klaus proti kabinetu Petra Nečase

U 06.10.12

Klaus: Ztrátu historické většiny si vláda způsobila sama