Nemocnice prý nemohou domlouvat operace na příští rok

Praha – Většina českých nemocnic dosud nemůže plánovat operace ani objednávat pacienty na příští rok. Smlouvy se zdravotními pojišťovnami totiž vyprší koncem roku a nové ještě nemají. Nevědí tedy, jakou budou moci poskytovat péči. Před tímto znepokojivým stavem varoval krizový štáb asociace menších nemocnic, odborů, rady postižených a svazu pacientů.

Podle krizového štábu neměla na počátku října ani jedna ze 189 nemocnic s pojišťovnami novou smlouvu o tom, na jakou péči od nich v příštím roce dostane peníze. To znemožňuje plánování operací a objednávání pacientů k vyšetřením či zákrokům od ledna, uvedli zástupci štábu. Hrozí tak podle nich, že nebude pak možné nařízené časové lhůty dodržet.

Štáb tvrdí, že Všeobecná zdravotní pojišťovna „podle množících se signálů“ chystá výraznější rušení zdravotnických pracovišť, než se původně čekalo. Vyzval odborné lékařské společnosti, aby se k chystaným škrtům v péči vyjádřily.

O síti zdravotnických zařízení by měl jednat v půli října senátní zdravotní výbor. Krizový štáb vyzval zástupce nemocnic, krajů i pacientů, aby na jednání přišli.