Voliči by nejpozději dnes měli dostat hlasovací lístky

Praha - Voliči v Česku s výjimkou Pražanů by nejpozději dnes měli dostat hlasovací lístky, na nichž budou uvedeni kandidáti na krajské zastupitele. Na třetině území republiky by navíc měli mít šedomodré obálky s lístky adeptů na senátory, ty by měli dostat také obyvatelé čtyř pražských senátních obvodů. Nejpozději zítra také mohou lidé, kteří nebudou volit v místě trvalého bydliště, požádat úřady o vydání voličského průkazu. U krajských voleb jde o novinku, volič ale musí hlasovat na území toho kraje, ve kterém má trvalé bydliště.

Nových průzkumů o tom, jaké mají kandidáti vyhlídky na úspěch, se ale lidé už nedočkají. Až do sobotního uzavření volebních místností platí zákaz zveřejňování výsledků předvolebních i volebních průzkumů.

Lístky je možné získat i ve volební místnosti

Obálky se sadou lístků, informacemi o způsobu hlasování a adresou volební místnosti lidé dostávají zpravidla do poštovních schránek. Pokud by některý volič lístky nedostal, obdrží je ve volební místnosti.

Lidé, kteří budou volit kromě krajských zastupitelů také senátory, by si ve volební místnosti měli kvůli platnosti svého hlasu dát pozor i na to, do jakých hlasovacích obálek budou vybrané lístky vkládat. Podle ministerstva vnitra jsou pro krajské volby opět určeny obálky šedé, pro senátní volby žluté.

Dnešek bude rušný na Českém statistickém úřadu. Statistici před pátečním startem hlasování podruhé a naposledy prověří systém shromažďování, počítačového zpracování a zveřejňování volebních výsledků na volebním serveru. Druhá zkouška bude spojena i testem hlasování v komunálních volbách, které se v sobotu uskuteční v devíti českých a moravských obcích.

Do Senátu volí i vězni

Volby do Senátu se na rozdíl od krajských týkají i všech vězňů. Zájem o volby za mřížemi ale není velký. Z celkového počtu 24 tisíc českých trestanců se jich k volbám přihlásily jen desítky.

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové